DOLAR
7.4160 +2.19
EURO
8.9680 +1.06
ALTIN
414.451 -0.99
BIST
1471 -1.14

Susam Sokağı Suriyeli Mültecilere Açılıyor

Eğitici televizyon kavramını geliştiren insanlar, insani yardımlara da el atarsa ne olur?

SİNEMA 18.02.2020, 14:43
93
Susam Sokağı Suriyeli Mültecilere Açılıyor

Televizyondaki 50 yılı boyunca “Susam Sokağı” çocukluğun güçlükleri, boşanma, ırkçılık, keder ve otizm üzerine dersler sunmanın yanı sıra alfabe öğrenimine yardımcı olmak ve farklılıklara sahip kimselere ön yargılı bakmamak gibi birçok değerin kazanılması için uğraştı.

Gelecek hafta, gösterinin yeni bir versiyonu, on yıldan az bir süre önce bu hayatta var olmayan bir kitleye yayına başlayacak: Suriye'deki savaşla yerlerinden edilen çocuklar ve kaçarak bir yerlerde mülteci şeklinde barınan çocuklar. Proje elemanlarından biri: “Suriye'de mülteci olarak doğan çok sayıda 7 yaşındaki çocuk var ve maalesef bu durum uzun zaman değişmeyecek ”dedi.

2011'de çatışmanın başlamasından bu yana Suriye'de yaşayan her 10 kişiden yaklaşık yedisi evlerinden zorlandı. 11 milyondan fazla kişi Suriye'nin yabancı bölgelerine ya da sınırlarının ötesindeki ülkelere kaçtı, ancak yaklaşık 150.000 kişi kalıcı olarak yeniden yerleşti. Onlar şimdi dünyanın en büyük yerinden edilmiş nüfusu. Ortadoğu’da bu durum, dünyanın diğer yerlerine nazaran çok daha fazla görülüyor. Uluslararası Kurtarma Komitesi başkanı David Miliband: "Mülteciler, çoğu Suriyeli mülteci için olduğu gibi en az beş yıl boyunca yerinden edilmeye devam edecekler ve bu vatanlarından olma hali muhtemelen yirmi yıl kadar da gündemimizde olacak" dedi.

“Susam Sokağı” televizyonda bir deney olarak başladı ve erken çocukluk eğitimi için küresel bir model oldu. I.R.C. ve Suriye, Irak, Ürdün ve Lübnan'daki eğitimciler ile yeni başlatılan bu proje , bir nevi insani yardımlara bambaşka bir yerden bakma çabasıdır. "Yardımlar insanları hayatta tutmakta iyi ancak onlara gelişmeleri için bir araç sağlamıyor. Yardımlar alışıldığı üzere geleneksel olarak acil ihtiyaçlara - beslenme, güvenlik, barınak - yöneliktir, ancak onlarca yıl sürebilen bu sürgün hayatı çok daha farklı sorunlar yaratacaktır ve bu yüzden başka şekillerde insani yardım yapmak gündemimizde olmalı” diye ekledi David Miliband.

Ebeveynler genel itibariyle göç travmasını beklenmedik şekillerde taşırlar ancak çocuklar için sürekli sürgün olma hali, tanıdık yüzlerin bir arada buluduğu bir toplumdan izole olmak ve güven veren mekanlarda oyun oynayamıyor olmak, onların yalnızca davranış ve öğrenme stillerini değil aynı zamanda beyin gelişimlerini, genlerini ve dayanıklılığa dair temel öğeleri biraraya getirme becerisini de zedeler. Sesame Workshop'un sosyal etki ve hayırseverlik başkanı Sherrie Westin, “Ilımlı olmak ya da başa çıkmak çok zor olabilir” dedi. Ürdün ve Lübnan'da yapılan ön araştırmalar, yerinden edilmiş çocukların duygularını ifade edecek bir dil bulmakta zorlandıklarını keşfetti. Ne hissettiklerini sadece çok yüzeysel bir şekilde tanımlayabiliyorlar: üzgün, mutlu, korkmuş.

Gösteri duyguları belirlemeye ve yönetmeye odaklanacak ve dört ülkedeki kliniklere, toplum merkezlerine, evlere ve diğer toplama alanlarına giden binlerce destek çalışanı ile birleştirilecek ve destek sağlamak ve serinin birçok dersini uzatmak için çocuklarla, ebeveynlerle ve bakıcılar ile buluşacaklar. Susan Westin: "Bugün, dünya çapında insani yardımların yüzde 2'sinden daha azı ve bunun da sadece küçük bir kısmı erken eğitim için uğraş gösteriyor, bizler nesil ölçekli bir müdahaleden bahsediyoruz. Amerikan “Susam Sokağı” nın daha derin okuryazarlık ve aritmetik öncesi sayma ve alfabeyi öğretmesi gibi, “Ahlan Simsim” veya “Hoş Geldiniz Susam” adlı yeni dizi temel bilgilerle başlayacak. Sesame Workshop'un baş yapımcısı Scott Cameron, “Bu ilk sezonun hayal kırıklığı ve öfke, sinirlilik ve yalnızlık, korku gibi farklı duygularını tanımlamasını istiyoruz ama aynı zamanda bunu eğlenceli hale getirmeliyiz. Ve bunu, korku durumunda, çocukları korkutmadan yapmak zorundayız.” dedi. Bunu yapabilmek için Bay Cameron ve meslektaşları, programın yayınlandığı yıllar boyunca geliştirilen teknikler üzerinde çalıştılar.

“Geçmişte müfredat hedefleri için yararlı olan ikonik 'Susam' karakterleri hakkında çok düşündük. Bir çeşit komedi folyoya ihtiyacımız var, ancak negatif modelleme yapmak istemiyoruz, kötü adamlar istemiyoruz. Örneğin, Oscar karakteri Susam Sokağı'nın ilk aşamalarında farklılıkları ve bir çeşit karşılıklı saygıyı temsil etmenin bir yolu olarak geliştirildi. Huysuz ve kötü kokulu balıkların harika olduğunu düşünüyor. Farklı bakış açılarını modellemeye yardımcı olabilir. Oscar, Grover ve hepsi canavarlar - yani Bert ve Ernie gibi insansı değiller - bu yüzden insanlardan biraz uzaklaştırıldılar. Bu şekilde anlatımda biraz daha rahat olunuyor.

Arapça ve Kürtçe yayınlanacak olan “Ahlan Simsim” in ise iki ana karakteri var. Her ikisi de sıra sıraları yarı inşa edilmiş kuklalarla ve daha yaşlı olanların orta onarımla kaplandığı, Jim Henson’un Yaratık Mağazasında inşa edildiler. (Örneğin, bir masadan daha büyük muppetlar: Bay Snuffleupagus bir duvara yaslanabilir.) Ürdün merkezli Jordan Pioneers Prodüksiyon Şirketi, karakterleri geliştirmek, senaryolar yazmak ve bölümleri çekmek için Susam Atölyesi ile işbirliği yaptı. “Susam” dan üreticiler geçen yıl kukla tasarımını tartışmak ve prototiplere bakmak için Yaratık Mağazasına bir dizi ziyarette bulunduklarında, gösterinin baş yazarı ve baş yapımcı Jordan Pioneers'dan Zaid Baqaeen ve Khaled Haddad, Amman'dan görüntülü sohbet yoluyla katıldı.

“Jordan Pioneers bize kabaca aynı yaştaki bir erkek ve bir kız karakteri attı ve bunu sevdik,” dedi Bay Cameron. “Birlikte maceraya çıkan iki yeni arkadaş.” İsimler için Basma ve Jad'ı önerdiler. “Basma gülümsemek demektir ve Jad'ın bir sürü anlamı vardır, ancak biraz cömert ama biraz düğmeli birini ifade eder. Çok ciddiyim. ”

Bay Baqaeen ekledi: “Tamamen farklı, ama birbirlerini tamamlıyorlar. Basma dinamik, maceracı, hareket halindedir. Üstlenmek istediği bir fikir veya zorluktan dolayı heyecan duyduğunda biraz sabırsızdır. Jad, onu plancı, titiz düşünüyoruz. ” O bir ressam ve havada planları yapmayı seviyor; izleyiciler, fırçasının bir zamanlar şovda olmayan büyükbabasına ait olduğunu öğrenecekler.

Basma'nın neye benzemesi gerektiği göreceli olarak mor bir insansı olmayan kız geldi (“Elmo bir oğlan gibi, ama mutlaka bir insan çocuğu değil,” diye açıkladı Cameron.) Eğri pigtailler, oval yüz, bilezik veya mücevher yok. Ve bir karakterin kimliğine müdahale eden yerel çağrışımlar getirebilecek kıyafetler yok. Ayarlanması da zor olabilir: Bert ve Ernie 1969'dan beri çizgili gömleklere sıkışmış durumdalar.

Jad daha hileli. Takım bazı eski eskizlerin de etrafından geçti. Yaratık Mağazasında usta bir inşaatçı olan Rollie Krewson, “Bir sürü canavar kuklalarımızı dışarı çıkardık” dedi. O ve Yaratık Mağazası'nın New York yaratıcı süpervizörü ve uzman bir kumaş ressamı ve boyacısı olan Jason Weber, ara sıra onlara “her şey kukla” diyorlar, bir sahnenin arka planında itfaiyeciler veya polis memurları için ya da bir kez Elmo'nun büyükannesi için oturuyorlar .

“Bir çekmecede, tanımladıkları gibi görünen bir karakterimiz vardı, sadece karakter bakımından,” dedi Weber. “Bu güzel yuvarlak başlı ve ağzı düz, ancak izleyiciyle göz teması kurmak için açıyı değiştirdiğinizde, hemen altında samimi, açık bir gülümseme görmeye başlayabilirsiniz.”

Bayan Krewson, tasarımı Jad'ın içe kapanışını iletmek ve bazen duygularını açığa çıkardığı zorlukları ifade etmek için tasarladı. “Ayrıca çok düşünceli görünebilir. Çok gevşek bir çenesi var. İleriye doğru itebilirim ve çenesini geri çekebilirim, böylece şaşkın ve üzgün görünebilir, daha içsel. ” dedi.

Bay Weber, “Çok iyi bir gülümseme eğrisi dediğimiz şeye sahip.” Daha küçük dokunuşlar karakterleri görsel olarak birbirine bağlar. Jad’ın burnu Basma’da olduğu gibi mor, Basma’nın burnu Jad’ın altın sarısı.

Çifte, çoğunlukla her şeyi yiyerek komik bir rahatlama sağlayan bir keçi yardımcısı olan Ma’zooza eşlik ediyor. Kurabiye Canavarı geleneğinde, “O bir bebek, nasıl yürüyeceğini ve tırmanacağını öğreniyor ve hevesli” diyor Bay Cameron. “Çerez öz-denetim, öz-kontrol ile sorun yaşıyor. Ma’zooza neredeyse 6 yaşında olan Basma ve Jad'ın besleyebilecekleri daha genç bir arkadaşa sahip olmalarına izin veriyor, bu yüzden her zaman beslenenler değiller. Ayrıca sevimli, uzun ve sarkık kulakları var. ”

Bayan Westin, “Basma ve Jad ile birlikte, başka bir yerden biriyle en iyi arkadaş olurlar. Bunun, çocukların bu hikayelerle bağlantı kurmaları ve kendilerini daha az yalnız hissetmeleri için nerelerde fırsatlar yarattığını görebilirsiniz. ” Mülteci ailelerin çoğu ev sahibi topluluklarda ve mahallelerde yaşamaktadır ve “kitle iletişim araçlarının yararı, sadece yerinden edilmiş Suriyeli çocuklara değil aynı zamanda yeni komşularıyla da yan yana ulaşabileceğimizi bildiğimizdir.”

Çekim başlamadan önce Basma, Jad ve Ma'zooza paketlenmiş, kutulara paketlenmiş ve Amman'a gönderilmiştir. Susam projesinin televizyon, cep telefonları, ev ziyaretleri, anaokulları ve bölgedeki eğitimcilerin çabalarıyla dokuz milyon çocuğa ulaşacağını tahmin ediyor, beklentileri insanlık tarihindeki en büyük erken çocukluk müdahalesi olması. Ebeveynler, bakıcılar ve TV'deki etkinliğini ölçmek için, çocukluk gelişimi uzmanları projenin ilk beş yılı boyunca çalışmalar tasarlayacak ve yürütecek.

Çalışmaları, insanlık krizinde çocukluk deneyimi hakkında mevcut olan araştırma miktarını iki katına çıkaracak. Westin, “Sadece burada elde etmeye çalıştığımız sonuçları elde etmemize yardımcı olmak için değil, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını paylaşacağız” dedi. Çatışmanın sonuçları ve başka yerlerde uzun vadeli krizler içinde daha dolu yaşamların nasıl yaşanabileceğini düşünmek, ölçeğinin ilk projelerinden biri olacak. Westin, “Bu projenin sadece Orta Doğu'da değil, insani bir tepki için bir model olmasını istiyoruz,” diye ekledi Westin, “ancak nerede olursa olsun mülteci çocuklar için.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Ankara Keçiörengücü 24 39
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 25 49
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 25 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 24 37
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Celta de Vigo 25 30
11. Granada 24 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 23 21
20. Huesca 25 20
Namaz Vakti 28 Şubat 2021
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 13:06
İkindi 16:13
Akşam 18:46
Yatsı 20:03

Gelişmelerden Haberdar Olun

@