DOLAR
7.3733 +0.11
EURO
8.7467 +0.36
ALTIN
463.359 +0.55
BIST
1084 0.00
19°

Susam Sokağı Suriyeli Mültecilere Açılıyor

Eğitici televizyon kavramını geliştiren insanlar, insani yardımlara da el atarsa ne olur?

SİNEMA 18.02.2020, 14:43
81
Susam Sokağı Suriyeli Mültecilere Açılıyor

Televizyondaki 50 yılı boyunca “Susam Sokağı” çocukluğun güçlükleri, boşanma, ırkçılık, keder ve otizm üzerine dersler sunmanın yanı sıra alfabe öğrenimine yardımcı olmak ve farklılıklara sahip kimselere ön yargılı bakmamak gibi birçok değerin kazanılması için uğraştı.

Gelecek hafta, gösterinin yeni bir versiyonu, on yıldan az bir süre önce bu hayatta var olmayan bir kitleye yayına başlayacak: Suriye'deki savaşla yerlerinden edilen çocuklar ve kaçarak bir yerlerde mülteci şeklinde barınan çocuklar. Proje elemanlarından biri: “Suriye'de mülteci olarak doğan çok sayıda 7 yaşındaki çocuk var ve maalesef bu durum uzun zaman değişmeyecek ”dedi.

2011'de çatışmanın başlamasından bu yana Suriye'de yaşayan her 10 kişiden yaklaşık yedisi evlerinden zorlandı. 11 milyondan fazla kişi Suriye'nin yabancı bölgelerine ya da sınırlarının ötesindeki ülkelere kaçtı, ancak yaklaşık 150.000 kişi kalıcı olarak yeniden yerleşti. Onlar şimdi dünyanın en büyük yerinden edilmiş nüfusu. Ortadoğu’da bu durum, dünyanın diğer yerlerine nazaran çok daha fazla görülüyor. Uluslararası Kurtarma Komitesi başkanı David Miliband: "Mülteciler, çoğu Suriyeli mülteci için olduğu gibi en az beş yıl boyunca yerinden edilmeye devam edecekler ve bu vatanlarından olma hali muhtemelen yirmi yıl kadar da gündemimizde olacak" dedi.

“Susam Sokağı” televizyonda bir deney olarak başladı ve erken çocukluk eğitimi için küresel bir model oldu. I.R.C. ve Suriye, Irak, Ürdün ve Lübnan'daki eğitimciler ile yeni başlatılan bu proje , bir nevi insani yardımlara bambaşka bir yerden bakma çabasıdır. "Yardımlar insanları hayatta tutmakta iyi ancak onlara gelişmeleri için bir araç sağlamıyor. Yardımlar alışıldığı üzere geleneksel olarak acil ihtiyaçlara - beslenme, güvenlik, barınak - yöneliktir, ancak onlarca yıl sürebilen bu sürgün hayatı çok daha farklı sorunlar yaratacaktır ve bu yüzden başka şekillerde insani yardım yapmak gündemimizde olmalı” diye ekledi David Miliband.

Ebeveynler genel itibariyle göç travmasını beklenmedik şekillerde taşırlar ancak çocuklar için sürekli sürgün olma hali, tanıdık yüzlerin bir arada buluduğu bir toplumdan izole olmak ve güven veren mekanlarda oyun oynayamıyor olmak, onların yalnızca davranış ve öğrenme stillerini değil aynı zamanda beyin gelişimlerini, genlerini ve dayanıklılığa dair temel öğeleri biraraya getirme becerisini de zedeler. Sesame Workshop'un sosyal etki ve hayırseverlik başkanı Sherrie Westin, “Ilımlı olmak ya da başa çıkmak çok zor olabilir” dedi. Ürdün ve Lübnan'da yapılan ön araştırmalar, yerinden edilmiş çocukların duygularını ifade edecek bir dil bulmakta zorlandıklarını keşfetti. Ne hissettiklerini sadece çok yüzeysel bir şekilde tanımlayabiliyorlar: üzgün, mutlu, korkmuş.

Gösteri duyguları belirlemeye ve yönetmeye odaklanacak ve dört ülkedeki kliniklere, toplum merkezlerine, evlere ve diğer toplama alanlarına giden binlerce destek çalışanı ile birleştirilecek ve destek sağlamak ve serinin birçok dersini uzatmak için çocuklarla, ebeveynlerle ve bakıcılar ile buluşacaklar. Susan Westin: "Bugün, dünya çapında insani yardımların yüzde 2'sinden daha azı ve bunun da sadece küçük bir kısmı erken eğitim için uğraş gösteriyor, bizler nesil ölçekli bir müdahaleden bahsediyoruz. Amerikan “Susam Sokağı” nın daha derin okuryazarlık ve aritmetik öncesi sayma ve alfabeyi öğretmesi gibi, “Ahlan Simsim” veya “Hoş Geldiniz Susam” adlı yeni dizi temel bilgilerle başlayacak. Sesame Workshop'un baş yapımcısı Scott Cameron, “Bu ilk sezonun hayal kırıklığı ve öfke, sinirlilik ve yalnızlık, korku gibi farklı duygularını tanımlamasını istiyoruz ama aynı zamanda bunu eğlenceli hale getirmeliyiz. Ve bunu, korku durumunda, çocukları korkutmadan yapmak zorundayız.” dedi. Bunu yapabilmek için Bay Cameron ve meslektaşları, programın yayınlandığı yıllar boyunca geliştirilen teknikler üzerinde çalıştılar.

“Geçmişte müfredat hedefleri için yararlı olan ikonik 'Susam' karakterleri hakkında çok düşündük. Bir çeşit komedi folyoya ihtiyacımız var, ancak negatif modelleme yapmak istemiyoruz, kötü adamlar istemiyoruz. Örneğin, Oscar karakteri Susam Sokağı'nın ilk aşamalarında farklılıkları ve bir çeşit karşılıklı saygıyı temsil etmenin bir yolu olarak geliştirildi. Huysuz ve kötü kokulu balıkların harika olduğunu düşünüyor. Farklı bakış açılarını modellemeye yardımcı olabilir. Oscar, Grover ve hepsi canavarlar - yani Bert ve Ernie gibi insansı değiller - bu yüzden insanlardan biraz uzaklaştırıldılar. Bu şekilde anlatımda biraz daha rahat olunuyor.

Arapça ve Kürtçe yayınlanacak olan “Ahlan Simsim” in ise iki ana karakteri var. Her ikisi de sıra sıraları yarı inşa edilmiş kuklalarla ve daha yaşlı olanların orta onarımla kaplandığı, Jim Henson’un Yaratık Mağazasında inşa edildiler. (Örneğin, bir masadan daha büyük muppetlar: Bay Snuffleupagus bir duvara yaslanabilir.) Ürdün merkezli Jordan Pioneers Prodüksiyon Şirketi, karakterleri geliştirmek, senaryolar yazmak ve bölümleri çekmek için Susam Atölyesi ile işbirliği yaptı. “Susam” dan üreticiler geçen yıl kukla tasarımını tartışmak ve prototiplere bakmak için Yaratık Mağazasına bir dizi ziyarette bulunduklarında, gösterinin baş yazarı ve baş yapımcı Jordan Pioneers'dan Zaid Baqaeen ve Khaled Haddad, Amman'dan görüntülü sohbet yoluyla katıldı.

“Jordan Pioneers bize kabaca aynı yaştaki bir erkek ve bir kız karakteri attı ve bunu sevdik,” dedi Bay Cameron. “Birlikte maceraya çıkan iki yeni arkadaş.” İsimler için Basma ve Jad'ı önerdiler. “Basma gülümsemek demektir ve Jad'ın bir sürü anlamı vardır, ancak biraz cömert ama biraz düğmeli birini ifade eder. Çok ciddiyim. ”

Bay Baqaeen ekledi: “Tamamen farklı, ama birbirlerini tamamlıyorlar. Basma dinamik, maceracı, hareket halindedir. Üstlenmek istediği bir fikir veya zorluktan dolayı heyecan duyduğunda biraz sabırsızdır. Jad, onu plancı, titiz düşünüyoruz. ” O bir ressam ve havada planları yapmayı seviyor; izleyiciler, fırçasının bir zamanlar şovda olmayan büyükbabasına ait olduğunu öğrenecekler.

Basma'nın neye benzemesi gerektiği göreceli olarak mor bir insansı olmayan kız geldi (“Elmo bir oğlan gibi, ama mutlaka bir insan çocuğu değil,” diye açıkladı Cameron.) Eğri pigtailler, oval yüz, bilezik veya mücevher yok. Ve bir karakterin kimliğine müdahale eden yerel çağrışımlar getirebilecek kıyafetler yok. Ayarlanması da zor olabilir: Bert ve Ernie 1969'dan beri çizgili gömleklere sıkışmış durumdalar.

Jad daha hileli. Takım bazı eski eskizlerin de etrafından geçti. Yaratık Mağazasında usta bir inşaatçı olan Rollie Krewson, “Bir sürü canavar kuklalarımızı dışarı çıkardık” dedi. O ve Yaratık Mağazası'nın New York yaratıcı süpervizörü ve uzman bir kumaş ressamı ve boyacısı olan Jason Weber, ara sıra onlara “her şey kukla” diyorlar, bir sahnenin arka planında itfaiyeciler veya polis memurları için ya da bir kez Elmo'nun büyükannesi için oturuyorlar .

“Bir çekmecede, tanımladıkları gibi görünen bir karakterimiz vardı, sadece karakter bakımından,” dedi Weber. “Bu güzel yuvarlak başlı ve ağzı düz, ancak izleyiciyle göz teması kurmak için açıyı değiştirdiğinizde, hemen altında samimi, açık bir gülümseme görmeye başlayabilirsiniz.”

Bayan Krewson, tasarımı Jad'ın içe kapanışını iletmek ve bazen duygularını açığa çıkardığı zorlukları ifade etmek için tasarladı. “Ayrıca çok düşünceli görünebilir. Çok gevşek bir çenesi var. İleriye doğru itebilirim ve çenesini geri çekebilirim, böylece şaşkın ve üzgün görünebilir, daha içsel. ” dedi.

Bay Weber, “Çok iyi bir gülümseme eğrisi dediğimiz şeye sahip.” Daha küçük dokunuşlar karakterleri görsel olarak birbirine bağlar. Jad’ın burnu Basma’da olduğu gibi mor, Basma’nın burnu Jad’ın altın sarısı.

Çifte, çoğunlukla her şeyi yiyerek komik bir rahatlama sağlayan bir keçi yardımcısı olan Ma’zooza eşlik ediyor. Kurabiye Canavarı geleneğinde, “O bir bebek, nasıl yürüyeceğini ve tırmanacağını öğreniyor ve hevesli” diyor Bay Cameron. “Çerez öz-denetim, öz-kontrol ile sorun yaşıyor. Ma’zooza neredeyse 6 yaşında olan Basma ve Jad'ın besleyebilecekleri daha genç bir arkadaşa sahip olmalarına izin veriyor, bu yüzden her zaman beslenenler değiller. Ayrıca sevimli, uzun ve sarkık kulakları var. ”

Bayan Westin, “Basma ve Jad ile birlikte, başka bir yerden biriyle en iyi arkadaş olurlar. Bunun, çocukların bu hikayelerle bağlantı kurmaları ve kendilerini daha az yalnız hissetmeleri için nerelerde fırsatlar yarattığını görebilirsiniz. ” Mülteci ailelerin çoğu ev sahibi topluluklarda ve mahallelerde yaşamaktadır ve “kitle iletişim araçlarının yararı, sadece yerinden edilmiş Suriyeli çocuklara değil aynı zamanda yeni komşularıyla da yan yana ulaşabileceğimizi bildiğimizdir.”

Çekim başlamadan önce Basma, Jad ve Ma'zooza paketlenmiş, kutulara paketlenmiş ve Amman'a gönderilmiştir. Susam projesinin televizyon, cep telefonları, ev ziyaretleri, anaokulları ve bölgedeki eğitimcilerin çabalarıyla dokuz milyon çocuğa ulaşacağını tahmin ediyor, beklentileri insanlık tarihindeki en büyük erken çocukluk müdahalesi olması. Ebeveynler, bakıcılar ve TV'deki etkinliğini ölçmek için, çocukluk gelişimi uzmanları projenin ilk beş yılı boyunca çalışmalar tasarlayacak ve yürütecek.

Çalışmaları, insanlık krizinde çocukluk deneyimi hakkında mevcut olan araştırma miktarını iki katına çıkaracak. Westin, “Sadece burada elde etmeye çalıştığımız sonuçları elde etmemize yardımcı olmak için değil, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını paylaşacağız” dedi. Çatışmanın sonuçları ve başka yerlerde uzun vadeli krizler içinde daha dolu yaşamların nasıl yaşanabileceğini düşünmek, ölçeğinin ilk projelerinden biri olacak. Westin, “Bu projenin sadece Orta Doğu'da değil, insani bir tepki için bir model olmasını istiyoruz,” diye ekledi Westin, “ancak nerede olursa olsun mülteci çocuklar için.”

Yorumlar (0)

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

19°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Tuzlaspor 11 21
4. Samsunspor 11 20
5. Adana Demirspor 10 18
6. İstanbulspor 11 18
7. Altay 10 17
8. Giresunspor 11 17
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Menemen Belediyespor 10 12
14. Bandırmaspor 11 11
15. Ümraniye 11 10
16. Ankaraspor 11 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. West Ham 10 17
6. Southampton 10 17
7. Wolverhampton 10 17
8. Everton 10 16
9. M. United 9 16
10. Aston Villa 9 15
11. Man City 9 15
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Eibar 11 13
13. Deportivo Alaves 11 13
14. Valencia 11 12
15. Real Betis 11 12
16. Osasuna 10 11
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 04:22
Güneş 05:55
Öğle 12:58
İkindi 16:45
Akşam 19:50
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@