Koronavirüs kağıt parada 28 gün yaşıyor

Avustralya Ulusal Bilim Ajansı, yaptığı araştırmada Kovid-19'un banknotlarda 28 gün kadar kalabildiğini tespit etti.

SAĞLIK 05.11.2020, 18:36 05.11.2020, 19:01
Koronavirüs kağıt parada 28 gün yaşıyor

 Avustralya Ulusal Bilim Ajansı CSIRO'nun tespitlerine göre Kovid-19 yüzeylerde sanılanın aksine daha fazla aktif olarak kalabiliyor. Bulaşıcı özelliğini uzunu bir süre yitirmeden yaşıyor.

CSIRO'nun araştırması, Kovid-19 virüsünün ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Telefon yüzeyler, kağıt paralar gibi cansız yüzeylerde uzun süre aktif yaşamını sürdürüyor. Oda sıcaklığında kalabiliyor.

Araştırmada bir diğer dikkat çekici detay 40 derecenin üstündeki ortamlarda etkinliğini yitiriyor. Bulaşıcı olma özelliğini kaybediyor.

Yeni tip koronavirüs pürüzlü yüzeylerde daha az kalıyor. Pürüzsüz yüzeylerde 14 gün ve daha fazla kalan virüs, pürüzlü yüzeylerde yaşayamıyor.

Dr Larry Marshall, çalışmanın öneminden bahseder "Virüsün yüzeylerde ne kadar yaşadığını görmek yayılımını daha doğru öngörmemizi ve azaltmamızı, halkımızı korumakta daha iyi iş çıkarmamızı sağlar" dedi.

Güneş ışığı virüsü etkisiz hale getiriyor

CSIRO'nun araştırmaları laboratuvar ortamında güneş ışınlarından arındırılmış ortamda yapıldı. Güneş ışınları Kovid-19 virüsünün etkisini hızlı bir şekilde azalttığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 02 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@