DOLAR
32,65 +0.45
EURO
35,14 +0.41
ALTIN
2.449,90 +0.71
BIST
10.634 +1.56
BITCOIN
65.600 +0.54
12

The New York Times Osman Kavala'yı övdü

The New York Times gazetesi, Gezi davası hakkında 'Bir Türk Aktivist için Özgürlüğün İpucu ve Sonra Hapse Geri Dönüş' makalesini yayınladı.

GÜNLÜK MEVZULAR 21.02.2020, 21:45 21.02.2020, 22:05
The New York Times Osman Kavala'yı övdü

The New York Times gazetesi, Gezi davası hakkında 'Bir Türk Aktivist için Özgürlüğün İpucu ve Sonra Hapse Geri Dönüş' makalesini yayınladı. Makalede Gezi davası, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında çarpıcı ifadeler yer aldı. Osman Kavala hakkında ise 'hayırsever' ifadesi kullanıldı. FETÖ terör örgütü lideri Fethullah Gülen hakkında da 'vaiz' sıfatı kullanıldı. İşte o makale...

Bir Türk Aktivist için Özgürlüğün İpucu ve Sonra Hapse Geri Dönüş

Bir mahkeme, tanınmış bir hayırsever ve diğer sekiz kişinin Recep Tayyip Erdoğan'ı devirmeye çalıştıkları suçlamaları temizlediğinde pek çok kişi şaşırdı. Hemen tekrar tutuklandı.

Salı günü bir Türk mahkemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı devirmeye çalışmakla suçlanan dokuz kişiyi, hem yurtiçinde hem de yurtdışında haksız olarak eleştirilen bir davada hükümetin önemli bir imtiyaz olarak yorumladığı şaşırtıcı bir kararla beraat ettirdi.

Serbest bırakılan emirler arasında, iki yıldan uzun bir süredir gözaltında kalan tanınmış bir hayırsever Osman Kavala da vardı. Ancak birkaç saat içinde İstanbul savcısı, 2016 yılında bir darbe girişimi soruşturmasıyla ilgili olarak gözaltında tutulmasını emrettiğini açıkladı.

Gün sonunda, Osman Kavala polis tarafından gözaltında tutuldu ve şimdi daha da ciddi suçlamalarla karşı karşıya kalabilir. Kararın ardından hapishanenin yanında serbest bırakılmasını bekleyen iyi dilekçiler sonunda dağılmaya başladı. Bir habere göre, Osman Kavala, yeni suçlamalarla alıkonulması için zaten hapishaneden İstanbul'un merkezindeki polis merkezine transfer edilmişti.

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye kampanyacısı Milena Buyum yaptığı açıklamada, “Bu karar kasıtlı ve planlanan bir zulme benziyor,” dedi. “Osman Kavala'yı yaklaşık iki buçuk yıl hapiste tuttuktan sonra serbest bırakılmasına karar verilirken, özgürlüğe tekrar kapıyı kapatmak, ailesi ve Türkiye'deki adaleti savunan herkes için yıkıcı bir darbe.”

Mahkum Masalı

Geçen yıl bir New York Times Op-Ed makalesinde Osman Kavala, “İki yıldır Türkiye'de hapiste kaldım” dedi.

Erdoğan'ın giderek otoriter yönetimine göre, Osman Kavala’nın davası 2016 darbe girişiminden bu yana hükümetin ülke genelinde yerine getirdiği keyfi adaletsizliği sembolize etmeye başladı.

Darbe ile bağlantılı olduğu iddiasıyla toplanan onbinlerin aksine, Osman Kavala ve yardımcıları 2013 yılında İstanbul'un Taksim Meydanı'ndaki protestolara katıldıkları için yargılanmışlardı.
Göstericiler, şehrin birkaç parkından birinde bir alışveriş merkezi inşaatını durdurmak için meydanı işgal ettiler. Kalkınma projesini bizzat destekleyen Erdoğan, protestoları yönetimine doğrudan bir meydan okuma olarak gördü ve çevik kuvvetler ve göz yaşartıcı gazla ezilmelerini sağladı.

Savcılar, Osman Kavala da dahil olmak üzere sanıkların üçü ve diğerleri için 20 yıla kadar, şartlı tahliye olmaksızın, hücre hapsinde ömür boyu hapis cezası talep etmişti. Toplamda savcılar, dokuzu Salı günü beraat ettirilen 16 sanığa karşı suç duyurusunda bulundular. Yedi kişi yurtdışında yaşıyor ve tutuklama emirleri geri çekilmişti, ancak dönüşlerinde mahkemeye çıkmaları gerekecek.

İnsan hakları örgütleri ve savunma avukatları davanın derinden kusurlu olduğunu ve savcıların güvenilir kanıtları olmadığını söyledi. Beklenmedik beraat kararları kuşkusuz siyasi bir karardı ve Türkiye, Batı hükümetlerinden Osman Kavala'yı serbest bırakmak için sürekli baskıya maruz kaldıktan sonra geldi.

Analistler, kararın, hükümetin ülkedeki değişen siyasi rüzgarları okumasını da yansıtabileceğini ve bu da Erdoğan'ı geçen yıl belediye seçimlerinde yenilgiye uğradığı için Sayın Erdoğan'ı giderek daha fazla bastırdı.

Sanıklardan biri olan Can Atalay, karardan sonra iyi dilekleri memnuniyetle karşıladığını söyledi. Beraat kararına neyin yol açtığını düşündüğü sorulduğunda, “Bilmiyorum. Bilmiyorum. Bir şeyler değişiyor.”

Sanıkların arkadaşları ve destekçileriyle dolu mahkeme, kararın açıklanmasında alkışlar patladı.

Sekiz aylık duruşma devam ederken sanıklar, hafta sonu Twitter'da protestolara birkaç kez katıldığını belirten İstanbul'un yeni seçilen belediye başkanı Ekrem İmamoğlu da dahil olmak üzere büyüyen destek aldı.

Sosyal medyaya yönelik yaygın bir kampanyada, diğer taraftarlar sosyal medya hesaplarını dayanışma içinde güncellediler ve Taksim Meydanı protestolarında fotoğraflarını yayınladılar.
Kararın, Salı günü hükümetin zirvesinin aldığı bir kararı yansıttığından çok az şüphe duyuldu.

Bir savunma avukatı Tora Pekin, “Sadece politik olarak okunabilir,” dedi. “Bu politik bir davaydı ve siyasi bir karar çıktı.”

Pekin, davayı “son derece gülünç” olarak nitelendirdi ve beraatlerin Türkiye'nin adalet sisteminin geliştiği anlamına gelmediği konusunda uyardı. “Bir çiçeğin bahar yapmadığını söyleriz” dedi.

63 yaşındaki Osman Kavala, Salı günü mavi plastik bir çanta taşıyarak mahkemeye girdiğinde halktan alkış aldı. Desteği kabul ederek elini kaldırdı, ama etrafına bakmadı. Kavala mikrofonun üzerine hafifçe eğildi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen bir karara atıfta bulundu ve Türkiye'nin kendisini kovuşturması için hiçbir neden bulunmadığını söyledi.

İnsan hakları örgütleri ve avukatlar, Avrupa Mahkemesi'nin Aralık ayında verdiği kararın Türk hükümetini beraat ettirmeleri utançtan kaçınmaları yönünde talimat vermiş olabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin bloğa giriş bölümlerini yeniden açması için baskı yapan Erdoğan, Avrupa hükümetlerinin Osman Kavala'yı serbest bırakması ve Türkiye'nin en berbat insan hakları ihlallerinden bazılarını sonlandırması için baskı altına girdi.

Uluslararası Af Örgütü duruşmadan önce sonucun “dünyanın geri kalanına, insan haklarına saygının Türk adalet sisteminde oynayacak herhangi bir rolü olup olmadığını göstereceğini” söyledi.

Uluslararası Af Örgütü'nün iki çalışanı da dahil olmak üzere 2017 yılında İstanbul'da bir konferans düzenledikten sonra gözaltına alınan 11 insan hakları aktivisti vakası, Çarşamba günü İstanbul'da yapılacak duruşma öncesinde de yakından izleniyor.

Kavala'nın arkalığı, Erdoğan'ın rakiplerini rahatlatmaya hazır olmayabileceğinin bir işareti olarak yorumlandı. Avukat Ramazan Demir, Twitter'da hükümetin yasal bir oyun oynadığını ve böylece Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararından sıyrılmayı deneyebileceğini söyledi. “Kurdukları yeni sistemi saat gibi işler yapıyorlar” diye yazdı. Sadece izliyoruz.

Karar Gazetesi köşe yazarlarından Yıldıray Oğur, Kavala'nın yargı içindeki klikler arasında siyasi kavgaların kurbanı olduğunu söyledi. “Ona karşı tek bir delil olmadan komplo teorilerinden başka bir şey olmayan suçlamalar. Çok üzücü” dedi.

Erdoğan'ın destekçileri ve hükümet yanlısı medya, Taksim Meydanı protestolarının hükümeti devirmek, Erdoğan'ı alt etmek ve ertesi yıl cumhurbaşkanlığına aday olma planını baltalamak için bariz bir girişim olduğu konusunda ısrarcıları eleştirdi.

Bazıları protestoların, 2016'da darbe girişimini karara bağladığı suçlamalar nedeniyle Türkiye'de aranan Amerikan merkezli vaiz Fethullah Gülen ile bağlantılı bir komplonun parçası olduğunu iddia etti.

Hükümet yanlısı gazetenin köşe yazarı Melih Altınok, televizyon haber kanalı A Haber'de, “Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasını engellemek açık bir örgüttü” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter'da Taksim Meydanı protestolarının Türkiye'nin demokrasi ve ekonomisine ihanet olduğunu söyledi. “Seçilmiş hükümeti vandalizmle devirmeyi hedeflediklerini ve terör grupları için bir festivale dönüştüklerini” söyledi.

Hak örgütleri, kovuşturmayı somut delillerden yoksun ve komplo teorilerine dayanan argümanlar kullanarak eleştirdi. Savunma avukatları, duruşmada delil olarak kullanılan telefon konuşmalarının transkriptlerine verilmediğini ve bir kovuşturma şahidinin sorgulamasına izin verilmemesini protesto ettiler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

12
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 20 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:13
Öğle 12:55
İkindi 16:53
Akşam 20:27
Yatsı 22:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@