DOLAR
8.6508 +0.27
EURO
10.1544 +0.37
ALTIN
493.77 +0.32
BIST
1392.87 +0.52
27°

Müslüman Amerikalı kimdir?

Ben Müslümanım. Ben de ABD vatandaşıyım. Ben 'Müslüman Amerikalı mıyım?'

DÜNYA 22.02.2020, 22:40
Müslüman Amerikalı kimdir?

Kolombiya Üniversitesi’nden Hamid Dobashi, Amerikan coğrafyasındaki Müslümanları değerlendirdi.

Geçenlerde Al Jazeera’da "Müslüman Amerikalıların" durumu hakkında çok bilgili ve bilgilendirici iki eser okudum. Biri çok kritik, diğeri ise oldukça doyurucu. Bu iki kısa makalenin her iki yazarı da önemli ve ikna edici noktalara değiniyordu

Bu makalelerden birinde, Ali Al-Arian'ın savunduğu “Müslüman Amerikan toplumunun siyasi iktidarsızlığı” nı okudum: “Bugün önde gelen Müslüman Amerikalı figürler ve örgütler toplumumuzdaki siyasi direniş ruhunu boğuyor” Öte yandan Abbas Barzegar, “Aslında Amerikalı Müslümanlar direnişin merkezinde,” diyerek şöyle devam ediyor: “Topluluğun içindeki ve dışındaki zorluklara rağmen, Müslüman Amerikalılar İslamofobiye ve en sağa doğru durdular.”

Bu parçaları her zaman bariz bir ilgi ve biraz merakla okuyorum çünkü merak ediyorum ki "Müslüman Amerikalı?" hususunda öğrenilen değişimler arasında kendime ikisinin de aldıkları bir soruyu sormaya devam ettim. "Müslüman Amerikalı" kimdir? Ben Müslümanım. Ben de ABD vatandaşıyım. Ben bir "Müslüman Amerikalı mıyım?" Evet, hayır, belki - ve eğer öyleyse hangi anlamda? "Topluluğumuz" derken, bu topluluğun tam olarak üyesi kimdir? Hepsi Müslüman olmayı düşünen Amerikalılar mı yoksa belirli cami türlerinde toplananlar mı? Bir noktada soru oldukça varoluşsal hale geliyor.

Klişeyi parçalamak

Bazı Müslümanlar şimdi "Amerikan Müslümanının" kim olduğunu veya ne olduğunu tanımlamak için Pazar günlerini köşeye sıkıştırdı. Kendilerini Beyaz Saray'a davet ediyorlar, belirli panellerde hizmet ediyorlar, belirli ritüelleri gerçekleştiriyorlar. Elbette, "Amerikan Müslüman" teriminin ne anlama geldiğini anlama hakkına sahipler. Ancak kategorinin anlamını kapsayıcı veya özel bir şekilde sınırlayabilirler mi?

Eğer bir sakalla spor yaparsanız veya üzerinizde"hijab" olarak adlandırılan örtüler varsa, o zaman bir Müslümansınız. Ramazan ayı boyunca özellikle reçete edilen veya hızlı bir şekilde dua ediyorsanız veya Hac hacını gerçekleştirdiyseniz, kesinlikle bir Müslümansınız ve aynı zamanda Amerikalıysanız, o zaman bu sizi bir "Müslüman Amerikalı" yapar.

Son ABD başkanlık seçimleri sırasında, 2004 yılında Irak Savaşı sırasında öldürülen Birleşik Devletler Ordusu Yüzbaşı Humayun Han'ın yasadışı ebeveynleri olan Khizr Khan ve eşi Ghazala Khan, Müslümanlar adına konuşan tanınmış bir Müslüman çift olarak ortaya çıktı. Amerikalılar, Hillary Clinton yanlısı ve Trump karşıtıydılar. Ancak bunların hiçbirinin sizin için geçerli olmadığını varsayalım - düzenli olarak yasaklanmış bir şekilde dua etmiyorsunuz, Ramazan ayında hızlı davranmıyorsunuz, sakal kullanmıyorsunuz veya başörtüsü takmıyorsunuz veya Hac hacını gerçekleştirmediniz - ve kategorik olarak savaşa karşı çıkıyorsunuz, özellikle ABD'nin yasadışı ve ahlaksız Irak işgali, ama siz bir Müslümansınız ve siz bir Amerikalısınız - yine de "Amerikan Müslüman" olarak adlandırılmaya ve kendinizi "toplumumuz" arasında saymaya hak kazanır mısınız?

İslamınızı kolunuzun içine, başörtünüzün içine taşımayın, sakalınızla tezahür ettirmeyin. Sonra ne? Hala "Amerikalı Müslümanların" Ağustos toplantılarına girmesine izin var mı? Dua ederseniz, evde veya kalbinizin ve ruhunuzun gizli labirentinde, bir camide veya bir toplum merkezinde değil, özel olarak dua edersiniz. Eğer hızlı olursanız, kendinize ve kendinizin ve yaratıcısının sakrosanct yalnızlığında tutarsınız ve reklamını yapmazsınız.

Büyük Ivy League Üniversitesi'nde kıdemli profesör, tanınmış bir bilgin, sevgi dolu bir eş ve dört çocuk annesi olan sevgili bir arkadaşım ve meslektaşım var. Bir gün bana güvendi, "Bilirsin," dedi, neredeyse fısıldayarak, "Geçenlerde Haccımı yaptım ama kendime saklıyorum." Tesettür giymez veya düzenli veya hızlı bir şekilde herhangi bir şekilde dua etmez. Aynı zamanda Amerikalı. Bu onu "Amerikalı Müslüman" yapar mı?

Gelişen tarih

Yargılamamda Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Müslümanlar olarak gücümüz ve bu ülke üzerinde kalıcı bir etki yaratacaksak, tam olarak çeşitliliğimiz, çokluğumuz ve aslında kararsızlığımızdır diyorum.

Gerçekten de, tüm Müslüman yumurtalarımızı, hain İslamofobların bize ateş etmesi için bir mezhep sepetine koymayız. Odaklandığım nokta artık kimin Sünni veya kimin Şii olduğu değil. Sorun çok daha acil bir şey.

Asıl soru, gelecek nesillerimizin kendi düşüncelerini düşünmelerini, kendi duygularını hissetmelerini, ebeveyn nesillerini saygı ile hatırlamalarını ancak korku içinde hatırlamamalarını sağlayacak kurtarılmış fakat bağlantılı bir ahlaki doğruluğa sahip olmamızın geleceğidir. Bu ve gelecek nesil Müslümanlar bazı güçlü ahlaki meselelerle boğuşmalıdır. Bekleyen çevresel felaketler, büyük emek ve mülteci göçleri, kadın hakları, eşcinsel evlilik ve LGBTQ + hakları gibi hayati hususlar bizi bıçak üstüne itiyor. Aşağılık İslamofobların bizden nefret etmesi ve on kez onlardan nefret etmemiz, kim ve ne olduğumuzu belirlemenin tek gücü olamaz.

Geçmiş şeyleri anma

Amerika'daki Müslümanlar fikrini yeniden düşünmenin önemli bir bileşeni, Malcolm X'in ortaya çıkan mirası olan Afrikalı-Amerikalı Müslümanların tarihinde kök salmaktır. İlk Müslümanların Amerikan kolonilerine ve daha sonra Afrikalı köle olarak Amerika Birleşik Devletlerindeki konumları.

Aynı derecede önemli olan, "Yahudi-Hristiyan" geleneği olarak adlandırdıkları beyaz üstünlükçü karışımın taklidini ortaya çıkarmaktır - "Yahudi-İslam gelenekleri" nin tarihi gerçeklerini kasten inkar etmektir. Ancak Hristiyan Siyonistlerin bu ırkçı kamuflajını ortaya çıkarmak yeterli değildir. Bunu yaparken Müslümanlar, toplumsal inançlarının bazı yönlerinin ünlü Amerikalı sosyolog Robert Bellah'ın "sivil din" olarak adlandırdığı şeye girebileceği yollar bulmak zorunda kalacaklar.

İslamofobiye tepki vermek yeterli değildir. Muhammed Ali ve Malcolm X'in miraslarında sahip olduğumuz paha biçilmez değerlere seslerimizi ekleyerek Amerikan sivil özgürlüklerini yenileme konusunda çok daha ilerici bir gündem başlatmalıyız.

Filistin'den Irak'a, Afganistan'dan Yemen'e kadar son deneyimlerimiz bizi Müslüman olmayan diğer Amerikalılarla, Hıristiyan olabilecek Afrikalı Amerikalılarla, büyük bir Yahudi bileşeni içeren cesur anti-Siyonist aktivistlerle, Latin Amerikalılarla aktif dayanışma içinde tutuyor , diğer mültecilerle, çevrecilerle, sosyal adalet aktivistleriyle, LGBTQ + topluluğuyla vb.
Bütün bunlar, ilerici bir İslam'ın metafizik temellerini ABD'den buradan çıkarmaya başlayacak olan İslamcı bir kurtuluş teolojisi terimlerini tanımlayacak biçimlendirici ahlaki ve politik güçlerdir.

İslamofobların ezici gücü ve emrinde milyonlarca dolarlık kitleler, çoğunlukla Hıristiyan Siyonistlerin, ahlaki ve entelektüel olarak iflas eden ve aslında doktrinal anti-Semitizmleri için bir alt-aşama olan dilatanlar olduğu gerçeğini ve Kendisini "Yahudi-Hıristiyan geleneği" gibi hileli ifadelerde ifade eden beyaz üstüncül ideolojileri için çürük bir örtü olan İslamofobi.
İlerici siyasette daha köklü olan Müslümanlar, ister Obama ister Trump ile olsun, cumhurbaşkanlığı siyasetinin bandwagonuna katılan hain Müslüman oportünistlerden daha uzak bulacaklar. Bugün Müslüman olmak, Amerikan sivil dinini daha büyük, yaygın, iyi bir şekilde aktif olarak yeniden ifade etmek için Hıristiyan, Yahudi, hatta ateist ve agnostik güçlerle güçlerini birleştirdiğimiz anda İslam'ın ahlaki hayaliyi açmak ve genişletmek anlamına gelir.

Kashf el-Mahjub'da Ali b. Osman al-Hujwiri (yaklaşık 1009-1077)’dan şunu okuruz: Sufizm olduğunda, bunun için bir isim yoktu ve bunun için bir isim olduğunda Sufizm yoktu. Sonuç olarak, bu ülkede toplanan Müslümanlar da - siyah, kahverengi, beyaz veya başka herhangi bir renk - bizim için bir isim olmadığında ve bizim için bir isim bulduğunda "Amerikan Müslümanları" yız ancak politik açıdan uygun olsa da, gerçekte kim olduğumuzu unutabiliriz, unutmamalıyız.
 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

27°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 6 14
2. Trabzonspor 5 13
3. Altay 6 12
4. Karagümrük 6 11
5. Konyaspor 5 11
6. Hatayspor 5 10
7. Fenerbahçe 5 10
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Sivasspor 6 6
12. Adana Demirspor 6 6
13. Malatyaspor 6 6
14. Göztepe 5 5
15. Gaziantep FK 5 5
16. Kasımpaşa 5 5
17. Antalyaspor 6 5
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Boluspor 5 7
9. Samsunspor 5 7
10. Kocaelispor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 6 14
2. Real Madrid 5 13
3. Valencia 5 10
4. Rayo Vallecano 6 10
5. Real Sociedad 5 10
6. Athletic Bilbao 6 9
7. Sevilla 4 8
8. Barcelona 4 8
9. Osasuna 5 8
10. Mallorca 5 8
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 6 4
16. Celta de Vigo 6 4
17. Espanyol 5 3
18. Granada 5 3
19. Getafe 6 0
20. Deportivo Alaves 4 0
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:47
İkindi 16:13
Akşam 18:55
Yatsı 20:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@