DOLAR
7.3733 +0.11
EURO
8.7467 +0.36
ALTIN
463.359 +0.55
BIST
1084 0.00
19°

Fas, Turizm İçin Kesenin Ağzını Açtı

Hosteller nispeten sürdürülebilir bir turizm konaklama biçimi olmasına rağmen, Fas'taki son çoğalmaları olumsuz sosyal etkilere sahip.

DÜNYA 26.02.2020, 17:23
40
Fas, Turizm İçin Kesenin Ağzını Açtı

Mülteci krizlerinin küresel kuzeyin yük paylaşımına katılmayı reddettiği, insanların hareket özgürlüğünün acımasızca reddedildiği yabancı düşmanlığının sınır politikaları ile şiddetlendiği günümüz dünyasında, seyahat etme yeteneği özellikle dikkat çekici bir ayrıcalık. Dallen Timothy ve Victor Teye, “Turizm ve Konaklama Sektörü” adlı kitabında tartıştıkları gibi, II. Dünya Savaşı sonrası kitle turizminin çevre ve kültür için yıkıcı sonuçları vardır, marjinal gruplara özeldir ve haklı gösterilmesi gereken ekonomik faydalar kör terfisi enflasyon ve ekonomik sızıntı nedeniyle aşırı abartılıyor. Dolayısıyla, küresel kitle turizminin bir çeşit neoklonyalizm olarak adlandırılması şaşırtıcı değil.

Son zamanlarda, Uluslararası Eğitim Okulu aracılığıyla Fas'taki hosteller üzerinde bağımsız bir çalışma yürütüldü ve yerel yatırımın iktidarına karşı ülkenin hızla daha lüks bir vaziyet aldı. Fas'taki hosteller, 20. yüzyılın başlarında Almanya'da doğan ve sadece son yirmi yılda Fas'a getirilen yeni bir olgu. Fas'ın hostelleri hakkında talihsiz bir veri eksikliği var, ancak bunların kurulması eski şehirlerdeki konukevlerinin hızla gelişmesine paralel.

Fas Gençliğinin Öncelikleri Nelerdir?

1990'ların sonlarından bu yana, çok sayıda riad - merkezi bir avlu etrafında inşa edilen geleneksel evler - turistik konaklama yerlerine veya ikinci evlere dönüştürüldü. İşlem hızla olup bitti. Marakeş medinasında, 1997'de sadece bir avuç konukevi vardı ve 2000 yılında hala 50'nin altındaydı. Varşova Üniversitesi’nden Maciej Kalaska, 2008 yılına kadar, medinada yaklaşık % 70'inin Avrupa kökenli yabancılar tarafından alındığını belirtiyor.

Bununla birlikte, Fas'taki bu lüksleştirme eleştirmenlerinin çoğu ülkenin medinalarının içinden gelmiyor, daha ziyade eski şehirlerin dışında yaşayan ulusal medya ve orta sınıf Faslılardan geliyor. Sidi Mohamed Ben Abdellah Üniversitesi'nden Profesör Sadik Rddad, bir röportajda, dönüştürülen riadların, 1990'larda yabancı yatırım akışından önce bir düşüş durumunda olan Fes medinası için “harika çalışıyor” dedi. Ona göre, Fes halkının doğrudan turizmden faydalanması hayati önem taşıyor - ve turistler Fes'i daha sürükleyici bir şekilde deneyimleyebiliyorlar.

Bu, tüm toplumun turistleri açık kollarla kucakladığı anlamına gelmez. Fes, Fas’ın manevi başkenti olarak bilinir ve turistlerin varlığı özellikle ciddi bir etkiye sahiptir. Ekonomik ve kültürel yeniden şekillendirme bir yana, hostel ve misafirhane teraslarında turistlerin varlığı, şehrin çatı kültürünü tamamen bozmuştur. Çatıları, geleneksel gizlilik normları altında kutsal olan muhafazakar bir alandır. Rddad'ın söylediği gibi, “Dışarı çıkmadan gidiyor.”

Kadınlar bu alanda erkekleri görmeyi ya da gizliliklerini turistler tarafından ihlal etmeyi beklemiyorlar ve artık çatıyı geçmişte olduğu gibi kullanamıyorlar. Muhafazakar alanların rahatsızlığı sadece bir yan etkiden daha fazlası. Rddad, hükümetin turizmi modernleşme ve toplumu açma aracı olarak kullandığını söylüyor.

Elbette, lüksleştirme ülke sakinlerini dışarıya zorluyor. Rddad'a göre, Fes medinasında ayda yaklaşık 100 dirhem veya 10 doların biraz üzerinde bir oda kiralayabiliyordunuz. Satın alınabilirliği şehri çekici kılan şeyin bir parçasıydı. Bununla birlikte 1995'e kadar Rddad’ın ailesinin sattığı güzel bir eski ev yaklaşık 13.000 dolara mal olabilir. Şimdi, evin 70.000 dolar veya daha fazla olabileceğini tahmin ediyor.

Dönüşümün Fiyatı

Kültür turizmi Fas'ta bir asırdan fazla bir süredir gelişmekte olup, Fransız Koruması sırasında uluslararası bir turizm kampanyasıyla daha da teşvik edilmiştir. Bununla birlikte, dönüştürülmüş riadların yeni fenomeni, turistlerin otellerin bulunmadığı yerleşim alanlarına getirilmesidir. Bu, küresel soylulaştırmayı Airbnb'ye benzer şekilde kolaylaştırıyor, konut fiyatlarını artırıyor, lüks olanaklar ve yüksek internet hızları için standartları yükseltiyor ve kalıcı sakinlere hitap edenlere yiyecek ve eğlence işletmelerini destekliyor.

Bilginlere göre Rachele Borghi ve Claudio Minca, riad dönüşümünün diğer olumsuz etkileri arasında kentsel kültürlerin değiştirilmesi, ekonomik ayrımcılık, yenileme düzenlemelerinin olmaması ve turistlerin cinsel davranışları yer alıyor. Yine de Borghi ve Minca'nın yaptığı bir araştırma için ankete katılanların% 57'si, medyanın dad aha iyi bir vaziyet almasının olumlu bir eğilim olduğunu ileri sürdü. Medine'de turizme yapılan yabancı yatırımlar istihdam yaratıyor, yerel işçiliği destekliyor.

Dünya Bankası ve Fas hükümeti, 1990'lı yıllarda Medine'yi özel, ulusal ve uluslararası yatırımlara açan Fes rehabilitasyon planı gibi stratejilerde anahtar rol oynamıştır. Devlet, uzun zamandır turizmi kalkınma için bir motor olarak tanıttı ve Fas'ı erişilebilir bir Oriental ideali olarak pazarladı. 2011 yılında sanayi, ülkenin GSYİH'sının % 8,9'unu oluşturdu ve toplam istihdamın % 7,8'ine doğrudan katkıda bulundu. Bununla birlikte, araştırmacılar, kitle turizminin uzun vadeli ekonomik büyümenin itici gücünün kör olarak teşvik edilmesine karşı çıkarak ters nedensellik olasılığını arttırdılar.

Bu kısmen dünya turizm endüstrisi için baskın bir konu olan ekonomik sızıntıdan kaynaklanmaktadır. Genellikle, bir seyahatin toplam maliyetinin% 20'sinden azı aslında ana hedefte kalır. İnşaat malzemelerini ve insan kaynaklarını ithal ederek, oteller ve tatil köyleri - özellikle uluslararası şirketler - başlıca suçlular. Bu kuruluşlar ev sahibi ülkenin sakinlerini istihdam etseler de, maaşları çoğu gurbetçi olan üst yönetim kadrosundan daha düşük olacaktır.

Turist soylulaştırması enflasyon ve ev sahibi ekonomide artan arazi değerlerinin yanı sıra bu ekonomik sektöre aşırı bağımlılık ile sonuçlanarak, toplulukları doğal afetlere ve hatta mevsimsel talep değişikliklerine karşı savunmasız hale getirir.

Bir dereceye kadar, pansiyonlar Batı Oryantalist sömürüsünün bu üst yapısına bir panzehirdir. Bütçe gezginlerine yönelik kuruluşlar tartışmalı olarak diğer konaklama türlerinden daha sürdürülebilirdir. Timothy ve Teye, bu yerlerin “yerel olarak sahip olma, hedef sakinleri istihdam etme ve yerel olarak üretilen mal ve hizmetleri kullanma olasılıklarının daha yüksek” olduğunu belirtiyor. Ayrıca, bütçe gezginlerinin harcamalarının daha büyük bir yüzdesi ev sahibi topluluğa doğrudan fayda sağlar ve ev sahibi ülkede genellikle daha fazla zaman ve dolayısıyla daha fazla para harcarlar.

Yerel Topluluklar

Ama bu o kadar da basit değil. Dönüştürülmüş riadların yabancı mülkiyeti hala sermayeyi yerel pazardan ve yabancı aracıların eline çıkarmaktadır. Fas hükümeti, yabancı yatırımcıların% 100'e varan sermayeye sahip olmalarını ve tüm kârlarını kendi ülkelerine devretmelerini sağlayan bir “dost yatırım ortamı” tanıtıyor. Roxana Popescu'nun Fas'taki gayrimenkul ile ilgili New York Times makalesine göre, yabancılar Fas'ın lüks emlak alıcılarının % 70 ila % 80'ini oluşturuyor. Marakeş veya Tanca'daki güzel bir riad ile 240.000 ila 360.000 $ arasında bir maliyetle, çoğu Faslıların hostel endüstrisine girmesi için başlangıç ​​maliyetleri çok yüksek.

Mülkiyete bakılmaksızın, çalıştığımız dört hostelin her birinin ağırlıklı olarak Faslı bir personeli vardı. Mülakat yapılan 11 kişiden sadece beşi yabancı mülkiyeti hakkında herhangi bir eleştiri önerdi ve bunlardan sadece biri pansiyon sahibi ya da çalışanıydı. Görüşülen kişiler büyük ölçüde kayıtsız ve hatta yabancı mülkiyeti desteklemekteydiler ve yüksek başlangıç ​​maliyetleri nedeniyle gerekli olduğunu kabul etmediler.

Araştırmamız, hostel sahiplerinin çoğunun ya yabancılar ya da yurtdışına seyahat eden zengin Faslılar olduğunu algıladı. Sadece Fas'ta yeni pansiyonlar kavramı değil, aynı zamanda iç turizm fikri de öyle. Geçmişte, Faslılar ailenin yanında kalmak için seyahat ediyorlardı ve şimdi ya bir aile üyesinin ya da bir otelin evini tercih ediyorlardı. Birçok ucuz otel var ve bulmak daha kolay.

Profesör Rddad “Pansiyonlar kültürümüzün bir parçası değil,” dedi. “İnsanlar seyahat ederken pansiyon düşünmüyorlar.”

Fes, Tangier, Rabat ve Essaouira'da 11 röportaj yaptık ve görüşmecilerin algıları Rddad'ın hostel kültürünün yurt içinde seyahat eden birçok Fas için oldukça keşfedilmemiş bir bölge olduğu iddiasını yansıtıyordu. Bununla birlikte, bazı durumlarda, Faslı misafirlerin hostellerdeki göreceli kıtlığı, yabancılıktan ziyade açık dışlamanın bir sonucudur.

Fas Ceza Yasası'nın 490. maddesi evlilik dışı cinsel ilişkileri suç sayıyor ve evli olmayan Faslı çiftlerin özel bir odada birlikte kalmasına izin verilmiyor. Bununla birlikte, çiftlerin veya Faslı pasaportlu yalnız gezginlerin hostel yurtlarında kalmasını engelleyen bir yasa yok. Araştırma dönemimizin başlarında, tamamen Faslıların sahibi olduğu ve işlettiği ancak Faslıların yurtlarında kalmasına izin vermeyen bir hostelde kaldık. Sonraki röportajlarda, bunun bazen hostel sahiplerinin yabancı turistlere daha çekici görünmek amacıyla abone olduğu bir iş yönelimi olduğu söylendi.

Bu her zaman böyle değildi ve biz de içinde bulundukları toplulukları açıkça içeren ve geri veren iş modelleri ile karşılaştık. Bu çalışmaya katılan bir hostel, yerel gençlerin nasıl sörf yapılacağını eğitmek için geliri yeniden yatırım yapıyor. Ancak böyle ırkçı ve dışlayıcı bir politika, Fas'ın gelişen hostel endüstrisinin karmaşık sosyal dinamiklerine, sahip.

Araştırmamızın kapsamı sınırlı olmasına rağmen, tüm hostellerin eşit yapılmadığı açıktır. Fas'ın turizm endüstrisi genişledikçe, yalnızca çokuluslu şirketlerin baskın bir üstyapısı ile değil, aynı zamanda yaygınlaşma, sömürü ve dışlanmanın yaygın yetersizlikleri ile değişen bir endüstrinin sosyal sonuçlarıyla başa çıkacaktır.

Yorumlar (0)

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

19°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 2 6
2. Alanyaspor 2 6
3. Göztepe 2 4
4. Karagümrük 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Hatayspor 2 4
7. Antalyaspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Sivasspor 2 3
11. Erzurumspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Çaykur Rizespor 2 0
20. Ankaragücü 1 0
21. Başakşehir 2 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 2 6
2. Tuzlaspor 2 4
3. Samsunspor 2 4
4. Adana Demirspor 2 4
5. Adanaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. Bandırmaspor 2 3
10. İstanbulspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Akhisar Bld.Spor 2 1
14. Altay 2 1
15. Boluspor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Wolverhampton 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Newcastle 2 3
13. Man City 0 0
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:22
Güneş 05:55
Öğle 12:58
İkindi 16:45
Akşam 19:50
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@