23.03.2022, 07:18 58

Yaklaşan Asıl Büyük Tehlike: Gıda Krizi

Çin, geçtiğimiz yıl, dünyadaki tahıl miktarının % 50 sini stokladı. Sadece tahılı değil, petrolü ve diğer emtiayı da stokluyor. 

Çin, bu stoğu, acaba neden yapıyor? 

Gıda krizinin geldiğini nereden biliyor? Çin'in devlet aklı mı bu, yoksa, laboratuvarları ve üretim merkezleri haline getirdikleri Çin'i arka planda yöneten ve dünyayı bizzat kendi şeytani projeleriyle kaosa sürükleyen küresel sermaye elitlerinin uygulamaya koydukları Yeni Dünya Düzeni hedefleri için zaten bildikleri, planlı öngörüleri mi? 

… 

Bu arada, Birleşmiş Milletler Gıda Birliği, dünyadaki gıda fiyatlarının % 24 arttığıyla ilgili açıklama yaptı. Reelde bu oran çok daha fazla! 

Şu anda dünyada, devletlerin arasındaki jeo-politik hesaplaşmaların yanında bir sistem hesaplaşması sürüyor. 

Dünyanın büyük küresel şirketlerinin sahipleri olan bir avuç vahşi, kapitalizmi bilerek çökertip, kendi hegamonyalarını dünyaya dikte ederek, kendilerine tam bağımlı tek dünya devleti kurmak istiyorlar. Ulus devletleri de buna direnmeye çalışıyorlar.

Enerji krizi gibi, gıda krizi de tam olarak bu sebeple ortaya çıkıyor ve dolaylı ya da direk olarak tüm dünya devletlerini etkiliyor. 

Kıtlığın, açlığın, halkları nasıl etkileyeceğini, insanlara neler yaptırabileceğini, devletlere nelere malolacağını öngörmemiz ve buna göre bir stratejik plan geliştirerek ivedi uygulamamız gerekiyor. 

Bunu ne kadar hızlı çözersek, bizim için o kadar iyi olacak!.. 

Koronavirüs salgınından sonra, dünyayı bekleyen en büyük tehlike; kıtlık! 

An itibarıyla gıda krizi, ülkemizin de kapısını çaldı, içeriye girmeye yelteniyor. 

Temel gıda ürünlerinde yaşanan arz sorunlarının tetikleyeceği bir kıtlık sürecine girdik.

Et, süt, yumurta, buğday, un, yağ ve şekere dikkat!

Peki gıda krizi ne demek? 

1- Bazı ürünlerde ciddi anlamda kıtlık, yokluk demek. Mesela, ülkemizde, buğday ve ayçiçek yağında, şu an böyle bir eğilim görülüyor. 

2- Sağlıklı gıdaya ulaşamamak demek. Örneğin eski domateslerin kokusunu hatırlayan var mı? Ya da gerçekten toprak karıştırarak, solucan yiyerek beslenen tavuğun etinin veya yumurtasının tadını hatırlayan var mı? 

Şu anda ciddi bir sağlıklı gıda krizi var, lakin sağlıksız gıdayı bile bulamayacak bir sürece doğru ilerlediğimizi de altını çizerek belirtmeliyim! 

Köylerde yaşayan çiftçilerimize, daha fazla ürün elde edileceği garantisiyle verilen genetiği değiştirilmiş tohum ve fidanların ekimiyle, yine çiftçiye dayatılan tarım ilaçlarının kullanılması sonucu, hem toprağımız kirlendi, hem sağlığımız bozuldu, hem yüksek maliyetler sebebiyle de çiftçiler, tarım yapmaktan yavaş yavaş vazgeçti ve şehirlere göç etti. 

Tarım politikalarındaki anlaşılmaz eksikler ve olması gerekirken bir türlü gerçekleşmeyen doğru dokunuşlar sebebiyle de, tarımsal üretim potansiyelimizi, tam olarak üretime dönüştüremedik. 

Gelecek yazımızda, bazı istatiksi bilgilerle durumun ciddiyetini işleyelim.

Yorumlar (1)
Yunus 2 ay önce
Devletin son yıllarda kolaycılığa kaçıp, sadece tüketiciyi düşünen, sadece o günü düşünüp, üreticiyi ve yarınları düşünmeden herşeyi dışarıdan ithal etme gibi bir alışkanlıgı var. Bu alışkanlığın oluşmasında, tarım ve hayvancılık politikalarını yürüten bürokratların işin ehli olmayan, tarım sektörünün içinden olmayan kişilerin olmasının büyük payı var. Bunu bir çiftçi çocuğu olarak görüyor ve şahit oluyorum. Buğday pahalı, dışarıdan buğday al! Ayçiçek pahalı, dışarıdan ayçiçek al! Patates pahalı, dışarıdan patetes al! Soğan pahalı dışarıdan soğan al! Et pahalı, dışarıdan et al! Hakeza yakında iş "süte gelecek". Aynı alışkanlık memur kesimine de yansımış gibi. Yakın zananda 4000 suriyeli sağlık çalışanı intibak egitimi verilerek ülkemizde çalışmaya başlamış. Bu haber bir müjde gibi açıklandı. YÖK ukraynalı akademisyenleri çalışmak üzere ülkemize davet etti. 8000 Tl 'ye çalışdığı söylenen hekimlerin zam isteklerine çözüm olarak yine dışarıdan hekim ithal ederek çözüm aranıyor. Bugün sağlık çalışanı pahalı, dışarıdan sağlık çalışanı al! Yarın öğretmen pahalı dışarıdan öğretmen al! Bu arada bugün atanamayan, tayin bekleyen sağlık personelleri yanında, yarın atanamayacak işsiz kalacak üniversite mezunları gençler, bugünün gençlerini bekleyen potansiyel sorunlar . Neticede; artan dış borç, artan cari açık, artan ekonomide kırılganlık artan işsizler, değer kaybeden TL! Peki nerede kaldı millik? Son yıllarda Türkiye'de artan intihar olaylarina dikkat eden var mı? acaba sebebi ne ola? Şairin dedigi gibi "Öz yurdunda garib, öz vatanında parya".
Bu ümitsizlik ve karamsarlık hayra alâmet değil . Allah cc. yardımcımız olsun.
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@