DOLAR
28,98 +0.19
EURO
31,25 -0.04
ALTIN
1.891,17 +0.23
BIST
7.955,94 -0.29
BITCOIN
43.695 +1.5

170 kişiyi çıkardı

Çinli telefon markası Xiaomi'ye üretim yapan Salcomp'un İstanbul Avcılar’da mart ayında açılan fabrikasında sendikalaşma gerilimi yaşanıyor. Türk Metal Sendikası’nın yetki aldığı işyerinde, çoğunluğu kadınlardan oluşan 170 kişinin işten çıkartılması üzerine işçiler eylem başlattı.

TEKNOLOJİ 15.09.2021, 12:19
170 kişiyi çıkardı

Çin dışındaki üçüncü fabrikasını Hindistan ve Endonezya’nın ardından mart ayında Türkiye’de faaliyete sokan telefon üreticisi Xiaomi fabrikasında hareketli günler yaşanıyor. TÜRK-İŞ'e bağlı Türk Metal Sendikası fabrikadaki işçilerin çoğunluğunu üye kaydederek toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için geçen hafta pazartesi günü yetki aldı. Yetki alınmasının hemen ardından Salcomp Xiaomi Türkiye fabrikasında çalışan ve çoğunluğu kadınlardan oluşan 170 işçi işten çıkartıldı.

Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, işçilerin sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldığını ancak işverenin 49 koduyla işten çıkış yaptığını söyledi. Eski kod 29’un yerine getirilen 49 kodu, “İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi” hallerinde kullanılabiliyor.

İşçiler çalışmayı durdurdu

Mehmet Ali Akman, işe girişlerde çıkışlarda ve çay saatlerinde eylem yaptıklarını ancak işten çıkarmalar üzerine 13 Eylül Pazartesi sabahından itibaren çalışmayı durdurduklarını belirtti. Geceden itibaren 150 işçinin fabrikadan çıkmadığını kaydeden Akman, çıkanların içeri girmesine izin verilmediğini anlattı. Türk Metal Sendikası’nın Türkiye’nin en büyük sendikalarından biri olduğunu kaydeden Akman, başvuruları üzerine Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin işyerinde tespit yaparak rapor hazırladığını ifade etti.

Üretim dörtte bire düştü

Dışarıdaki işçilerin geceyi çadırlarda geçirdiğini belirten Mehmet Ali Akman, içerideki işçiler ile dışarıdakilerin irtibatını kesmek için yangın merdivenlerinin kapatıldığını, fabrikanın çevresinin dikenli telle çevrildiğini, işçilerin özel eşyalarının da bulunduğu soyunma odalarının kapılarının kilitlendiğini söyledi. Akman, fabrikada günde 2600 telefon üretilirken, şu an üretimin 600 – 700 adede düştüğünü belirtti.

İşçilerin yüzde 90’ı kadın

Fabrikada çalışan işçilerin yüzde 90’ının kadınlardan oluştuğunu kaydeden Akman, işten çıkartılan arkadaşlarının işe dönüşleri için mücadele edeceklerini söyledi. Akman, işvereni müzakere masasına davet ettiklerini, ancak şu ana kadar bir cevap alamadıklarını belirtti.

Finlandiyalı Salcomp, Çinli XIAOMI için üretiyor

Çinli telefon markası Xiaomi, telefon üretimini Finlandiya merkezli Salcomp firması aracılığıyla gerçekleştiriyor. Xiaomi, Türkiye'de yerli üretim hamlesini de yine Salcomp ile birlikte hayata geçirdi.

İstanbul-Avcılar'da 30 milyon dolarlık yatırımla kurulan fabrika, şirketin Hindistan ve Endonezya’dan sonra Çin dışındaki üçüncü fabrikası olma özelliğine de sahip. Toplam 14 bin metrekare araziye kurulu fabrikada, tam kapasiteye ulaşıldığında 2 bin kişilik istihdamla yılda 5 milyon adet akıllı telefon üretilmesi hedefleniyor.

Salcomp: "çalışanlara onurlu ve saygılı davranmaya kendimizi adadık!"

1973'te Finlandiya'da kurulan Salcomp'un Finlandiya dışında, Çin, Güney Kore, ABD, Brezilya, Hindistan, Tayvan ve Türkiye'de merkezleri bulunuyor. Türkiye'de "Salcomp Turkey Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi" adıyla faaliyette olan ve Avcılar fabrikasında sendikalaşma gerilimi yaşanan Salcomp'un internet sitesinde sosyal sorumluluk ilkesi olarak ironik bir şekilde şu ifadeler yer alıyor:

"Salcomp, en yüksek sosyal sorumluluk ve etik davranış standartlarına bağlıdır. Güvenli çalışma koşulları sağlamaya, çalışanlara onurlu, saygılı adil ve etik davranmaya kendimizi adadık. Şirketin hedeflerine bağlı profesyonel, motive ve yetenekli personel, Salcomp'un işinin başarısında önemli bir faktördür. Salcomp'un operasyonlarının temeli, herkes için adil muameledir. Cinsiyet, yaş, inançlar veya aile politikası faktörlerinin ücret, teşvik, yeniden yapılanma, eğitim, işe alım veya diğer faktörler üzerinde etkisi yoktur."

Türkiye'de 3 markası ile var: MI, REDMI, POCO

2019 yılında Türkiye'ye gelen Xiaomi, pazarda Mi, Redmi ve POCO markaları altında sunduğu telefon modelleriyle faaliyet yürütüyor. Şirketin Salcomp aracılığıyla Avcılar'da başlayan "yerli üretim" sürecinde Türkiye'de üretilen akıllı telefon modelleri arasına Redmi 9T, Redmi 9C, Redmi Note 10S girmişti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2021-1.Çeyrek Pazar Verileri Raporu’nda yer alan bilgilere göre Xiaomi, Mi, Redmi ve POCO markaları adı altında Türkiye’de bu yılın birinci çeyreğinde toplam 168 bine yakın mobil cihazın IMEI kaydını gerçekleştirdi. Bu toplam sayı ile Çinli şirket, Türkiye'de Samsung ve Aple'ın ardından üçüncü sırada yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 11 Mart'ta Xiaomi'nin akıllı telefon üretimi için test çalışmalarının devam ettiği üretim tesisini ziyaret etmişti. Varank "Fabrika tam kapasiteyle üretime geçildiğinde 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak" dedi.

Fabrikanın açılış töreni 29 Mart'ta yapılmıştı. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da katılmıştı.

'İş ortağımız işletiyor ve yönetiyor'

Xiaomi konuyla ilgili olarak daha önce şu açıklamayı yapmıştı:

''Xiaomi olarak Türkiye'deki fabrikada yaşanan son olaydan haberdarız. Fabrika yatırımı bir Xiaomi iş ortağı tarafından yapılmıştır ve bu iş ortağı tarafından bağımsız olarak işletilmekte ve yönetilmektedir. Olayı öğrenmemizle birlikte durumun tam olarak ne olduğunu anlamak için hemen Türkiye'deki fabrika ile iletişime geçtik. Xiaomi olarak bu olayın en uygun şekilde ele alınacağını umuyoruz. Şirketimiz her zaman mevzuat kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmekte ve faaliyet gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve düzenlemelerine mutlak suretle uymaktadır.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 08 Aralık 2023
İmsak 06:20
Güneş 07:50
Öğle 12:45
İkindi 15:09
Akşam 17:30
Yatsı 18:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@