DOLAR
27,39 +0.25
EURO
29,07 -0.07
ALTIN
1.630,05 -0.75
BIST
8.334,94 +1.41
BITCOIN
27.000 +0.52

Kozmik Yolculuk Kehanetleri

Uzay bilimi her zaman bilimlerin arasında çirkin ördek yavrusu olarak görülmüştür.

MEVZU'YA GELENLER 13.02.2020, 12:52 13.02.2020, 13:44
Kozmik Yolculuk Kehanetleri

Uzay bilimi her zaman bilimlerin arasında çirkin ördek yavrusu olarak görülmüştür. Fakat uzay bilimi ve onu önemi bilinmelidir. Mevzu’ya gelme nedenim ise çeşitli konular ve düşüncelerle dolu olan bu yere, biraz daha çeşitlilik katmaya çalışmak. Uzayı ve onun önemini biraz olsun anlatabilmek…

Uzay soğuktur, gizemlidir, ürkütücüdür. Aynı zamanda büyüleyici ve heyecan uyandırıcı bir yerdir. Fakat her şey gibi onun da bir sonu vardır. Eskiden onun nasıl doğduğunu biliyorduk. Şimdi ise bilim insanları onun nasıl sona ereceğine dair kozmik bir zaman tablosu çizmeye başladı bile. Elbette bu tablo yeni bilgilerle ve olaylarla beraber şekil değiştirecek fakat kesin olan şu ki; süreç başladı.

2020' ler: Anthropocene (Antroposen) Çağı'nın gelişi

Sanayi devrimi ile başlayan Anthropocene Çağı aslında 2020’lerde gerçek başlangıcını yapacak. Bu dönemde insanoğlunun yapacağı her şey, sonraki birkaç bin yılı etkileyecek. Bir kaç yüzyıl sonra Antarktika eriyecek, 250 milyon yıl sonra yeni bir süper kıta oluşacak.

5 milyar yıl sonra: Güneş'in ölüm sancıları

Dünya bir süreçten geçerken Güneş kendi sürecini tamamlıyor. İlk olarak denizleri, sonra atmosferimizi ve son olarak canlı hayatını yok edecek. Güneş ölürken beraberinde Dünyayı da götürecek. Fakat sadece güneş değil, diğer tüm yıldızların sonu da Güneş gibi olacak. Hepsi yok olarak bildiğimiz evreni sonsuz karanlığa gömecek.

100 trilyon yıl sonra: Son yıldızın ölümü

Son yıldızın ölümü ile evrende tek bir yıldız bile kalmayacak, beyaz cüce ve siyah cüceler dışında. Fakat bu yıldızların yaydığı ısı, tıpkı sönmüş bir fırının yaydığı ısı gibi olacak. Dolayısıyla evrendeki yaşamın da sonu gelmiş olacak.

1 milyon trilyon trilyon trilyon yıl sonra: Karadelik Çağı

Karadeliklerin Çağı ile beraber evrende ne bir yıldız ne bir gezegen ne de bir galaksi olacak. Devasa karadelikler evrende kalan son madde kalıntılarını yutmaya devam edecek. Her ne kadar karadeliklerin ömrü yıldızların ömründen milyonlarca kat uzun olsa da, onlar da sonunda ölecek ve devasa patlamalarla evreni kısa bir süre aydınlattıktan sonra karanlığa kavuşacaklar.

1 milyar trilyon trilyon trilyon trilyon trilyon trilyon trilyon yıl sonra: Zamanın sonu

Son karadeliğin patlayarak yok olmasıyla evrende fotonlardan başka hiçbir şey kalmayacak. Son yıldızların en son kalıntıları da karanlığa doğru buharlaştıktan sonra evrenin hikayesi sona erecek ve kozmik tablo tamamlanmış olacak. Çünkü zaman artık anlamsız hale gelecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak 05:13
Güneş 06:36
Öğle 12:44
İkindi 16:03
Akşam 18:41
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@