Ermenistan yenilgiyi kabul etti, anlaşma imzalandı

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 27 Eylül'de başlayan çatışmalar dün gece son buldu.

GÜNLÜK MEVZULAR 10.11.2020, 11:16 10.11.2020, 11:40
Ermenistan yenilgiyi kabul etti, anlaşma imzalandı

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaş dün gece 00.00 itibarıyla son buldu ve ateşkes imzalandı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya ve Azerbaycan ile ortak bildiri imzalandığını açıkladı. Ortak bildiride Vladimir Putin, İlham Aliyev yer aldı. Paşinyan, son derece acı verici fakat vermem gereken bir karardı diyerek bildiri imzalandığını Ermenistan halkına duyurdu.

Türkiye ve Rusya birlikleri bölgede yer alacak mı?

Putin Rus televizyonunun canlı yayınına katılarak, bölgede savaş halinde olan iki ülkenin gece 00.00 itibarıyla ortak bildiriye imza attıklarını ve ülkelerin konuşlandıkları yerlerde kalacaklarını aktardı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile birlikte anlaşmayı imzaladı. Aliyev, yaptığı açıklamada "Bugünkü bildiride, Rusya ve Türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz" dedi.

Karabağ ve çevresi Ermenistan işgalinden arındırılıyor

Anlaşma metnine göre öncelikle sıcak çatışmalar son bulacak. Rusya'nın arabulucu rolü oynadığı bildiride, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ bölgesinin çevresinden çekileceği ifade ediliyor. Taraflar Dağlık Karabağ'da ise ellerinde bulundukları toprakların kontrolünü sağlamaya devam edecek.

Nahçivan'dan Azerbaycan'a ve Dağlık Karabağ'dan Ermenistan'a iki koridor açılacak. Bu koridorlara Rus askerleri yerleşecek. Aliyev, yaptığı açıklamada Türk askerlerinin de bölgede olacağını belirtmişti. Ancak Rus tarafından gelen açıklamada yalnızca Rus askerlerinin bölgede olacağı şeklinde. 

Anlaşmaya göre Rus birlikleri 5 yıl boyunca barış gücü olarak bölgede kalacak. 1960 asker gönderecek Rus hükümeti. 5 yılın sonunda itiraz gelmemesi hallinde 5 yıl daha bölge kalabilecekler.

Alınan bilgilere göre Türk  yetkililer Rusya ile ayrı bir anlaşma yapmak için çalışıyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@