Zeray Apartmanı sakinleri: İlk önce çığlık geldi, bina yıkılınca kesildi

Adana'da depremde Yurt Mahallesi’nde bulunan 12 katlı Zeray Apartmanı’nın B bloğu tamamen yıkılırken A bloğu ise yıkılmadı. Ayakta kalan fakat ağır hasarlı olan A bloğun sakinleri ise hem komşularını hem de evlerini kaybetmenin acısını yaşadıklarını belirterek duygularını gözyaşlarıyla anlattılar.

Gündem 11.02.2023, 10:12
Zeray Apartmanı sakinleri: İlk önce çığlık geldi, bina yıkılınca kesildi

6 Şubat günü yaşanan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin hissedildiği 10 kentten biri olan Adana’da toplamda 12 bina yıkıldı. Bu binalardan olan ve ilk depremde yıkılan Zeray Apartmanı’nın B bloğunda enkaz altında kalan onlarca vatandaş hayatını kaybetti. Buna karşın apartmanın A bloğu ise depremde yıkılmadı. Ağır hasar alan bina boşaltılırken girişler yasaklandı. Zeray Apartmanı’nın A bloğunun sakinleri hem komşularını kaybetmenin acısını çekerken hem de evsiz kaldı. Yıkılan B bloğun enkazında ise arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Deniz kumu kullanılmış

Zeray Apartmanı’nın yıkılmayan A bloğunun 7’nci katında iki çocuğuyla oturan Ayşegül Akçadağ, deprem anında uyanık olduğunu belirterek, “Merdivenlerden yuvarlanarak indim. Ayakkabılarımız dahi yoktu. Dışarı çıkıp kafamı kaldırdığımda karşıdaki bloğun olmadığını gördüm. Şok oldum. Arkadaşlarım, komşularım hepsi öldü. Bu bloğu yaparken teşhir amaçlı olduğu için çimentosunu fazla koymuş diye düşünüyorum. Diğerine ise basmış deniz kumunu. Sokakta kalıyoruz. Geceleri uyuyamıyorum çünkü o an gözümün önünden gitmiyor” dedi.

Apartman yıkılınca çığlıklar bitti

7 yıldır Zeray Apartmanı’nda oturan Nilgün Demir ise çok acı çektiklerini, yaşadıklarına hala inanamadıklarını söyledi. Deprem anında 1’inci katta oturduğu için kısa sürede dışarıya çıkabildiğini anlatan Demir, “Çıkar çıkmaz önümüzdeki blok yıkıldı. Allah, bizim yüzümüze baktı. Çıktığımda toz duman içinde kaldım. Ayaklarımız çıplak, şimşekler çakıyordu. Gözümüzün önünde komşularımız öldü. İlk önce bir çığlık geldi. Apartman yıkılınca çığlık bitti. Aileler yok oldu. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.

16 yıldır Zeray Apartmanı’nda oturan Nesrin Aslan ise gözyaşları içinde “Kurtulduğumuza sevinemiyoruz. Komşularımız, dostlarımız öldü. Hangisini anacağımızı bilmiyoruz. Allah hepsine rahmet eylesin. İnşallah hepsi cennette gider. Bizim blok da ağır hasarlı. O da yıkılacak” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 02 Nisan 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@