DOLAR
7.3367 -0.98
EURO
8.9197 -0.79
ALTIN
437.895 -0.95
BIST
1544 +0.26

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türkiye 2020'de 15,5 milyon yurt dışı ziyaretçi elde edecek ve yüzde 70'lik daralma ile seneyi kapatacak. Turizm gelirinde ise 11 milyar doların üzerinde bir rakam bekliyoruz." dedi.

Gündem 12.01.2021, 19:26
7
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda, 2020'de yapılan ve 2021'de gerçekleştirilmesi hedeflenen projeleri değerlendirdi.

Bakan Ersoy, 2020'de kültür sanat sektörüne pek çok destek verdiklerini, sinema sektöründe 234 projeye toplam 47 milyon lira üretim desteği sağladıklarını söyledi. Ersoy, sadece sinema sektörüne 2020'de toplam 87 milyon lira nakdi destek sağladıklarını dile getirdi.

Özel tiyatrolara desteklerin 2020'de olduğu gibi 2021'de de devam edeceğini aktaran Ersoy, özel tiyatro temsilcileri ile toplantılar yaptıklarını, geçen sene 6,1 milyon lira olan destek tutarını, ilk etapta 3,5 kat artırarak 21,5 milyon liraya çıkardıklarını ifade etti.

Müzik birliklerinin temsilcileri ile toplanarak, "Müzik Susmasın Projesi"ni hayata geçirdiklerini, ocak, şubat ve mart ayı olmak üzere, 3 bin lira müzisyene destek verileceğini açıklayan Ersoy, tüm başvuruların müzik birlikleri tarafından değerlendirildiğini söyledi. Ersoy, proje kapsamında, toplam 30 bin 744 başvuru olduğunu ve 93 milyon liralık bir kaynağın müzisyenlere aktarılacağını söyledi.

Bakan Ersoy, Bakanlığın, yevmiyeli sanatçılarını Ocak 2020'de sözleşmeli personel statüsüne geçirdiğini, bunun önemli bir çalışma olduğunu, sanatçıların gelirlerinde artış ve özlük haklarından kazanımlar yapıldığını kaydetti.

Bakan Ersoy, 2020'ye turizmde büyük hedeflerle başladıklarını ama salgın dolayısıyla hedeflere ulaşılamadığını belirterek, şunları söyledi:

"Uluslararası turizm gelirlerinde yüzde 88'lik bir daralma oldu. Türkiye ile kıyaslandığında biz Yunanistan, İspanya gibi ülkelere göre nitelikli turist getiren ülkeleri rakip alıyoruz ve gelir seviyesi yüksek turist getiren ülkeler sınıfına girdi Türkiye. Oralarda turizm gelirlerinde yüzde 80'lik bir daralma olduğunu görüyoruz. Türkiye 2020'de 15,5 milyon yurt dışı ziyaretçi elde edecek ve yüzde 70'lik daralma ile seneyi kapatacak. Gelirlerde 11 milyar doların üzerinde bir rakam bekliyoruz. Dünyada turizmdeki yüzde 80 daralmaya karşı, Türkiye yüzde 20'lik performansla ve yüzde 68 daralmayla bu seneyi kapatacak gibi görünüyor. Ay sonunda açıklanacak verilerle bunu görmüş oluruz."

Turizmde sektöre verilen destekler hakkında da bilgi veren Ersoy, seyahat acentalarına, turist rehberlerine çeşitli destekler verdiklerini, işletmelerin arazi kullanım bedellerine, konaklama vergilerine yönelik kolaylıklar sağladıklarını ve çeşitli düzenlemeler yaptıklarını anımsattı.

Ersoy, hava yolu şirketlerini de desteklediklerini belirterek, Türk kökenli yabancı bayraklı hava yolu şirketleri arasında bulunan dört büyük tur operatörüne iki etapta orta vadeli kredi desteği verildiğini, bu şirketlerin bünyelerinde 160 uçak barındırarak, resort bölgelerine bu uçaklarla turist taşıdıkları için önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının 2020'de ülkenin turizm tanıtımına katkı sunmak için çalıştığını vurgulayan Ersoy, şöyle devam etti:

"Dünyada 100 yıl önce kurulmuş bir ajans. Ama bu işi en iyi yapan ajans da bizde. Çok ciddi bir profesyonel ekibi bünyemizde bulunduruyoruz. Bu sene Türkiye, turizm konusunda dünyada en etkili ve en yoğun reklam yapan ülke oldu. Bunların sonuçlarını da hem finansal önlemler hem de turizm geliştirme ajansı zamanında kriz başlamadan önce hayata geçirdiğimiz için rakip ülkelere göre daha iyi bir performansla kapatmamızı sağladık. Bütün ülkeler doğal olarak ekonomik endişelerle siyasi kararlar almak durumunda kaldılar. Kendi ülkelerinin de bağlı oldukları grupları önceliklendirmeleri de gerekli. Bütün bunlara rağmen Türkiye olarak bir fark yarattık ve onlardan daha iyi performans sergiledik."

Bu sene otellerin 4 kere denetlendiğini, süreci iyi yönettiklerine dikkati çeken Ersoy, Güvenli Turizm Sertifikasyonu ile de iyi bir başarı yakaladıklarını bildirdi.

GoTurkey, akıllı zeka ile Türkiye'yi tanıtacak

Bakan Ersoy, 2021'de Türkiye'nin zengin ürün ve destinasyon çeşitliliği ve dünya turizminin değişen trendleri çerçevesinde golf turizmi, müzeler, kültür rotaları, inanç turizmi, gastronomi, alışveriş gibi 50'yi aşkın başlığı "GoTurkey" üzerinden tanıtacaklarını belirterek, GoTurkey'i son teknoloji ile yaptıklarını, dünyada en çok ziyaret edilen siteleri incelediklerini, buralarda son teknolojiyi kullandıklarını ifade etti.

Ersoy, şu değerlendirmede bulundu:

"GoTurkey'de Türkiye hakkında haber yapma olasılığı olan haber portalları, akıllı zeka tarafından takip ediliyor. Dünyanın en büyük yolcu tedariği yapan tur operatörlerini sistem takip ediyor. Yolcu alışkanlıklarını analiz ediyor. Türkiye ile ilgili olumlu ve olumsuz yönlendirmeleri alıp ona göre tanıtım önceliği yapıyor. Siteye önceden yaptığınız ziyaretleri kayıt altında tutuyor. Eğilimlerinizi kaydediyor, size ona göre planlamalar gösteriyor. GoTurkey, dünyada en çok ziyaretçi alan sitelerin başında. Nitelikli ziyaretçiyi öncelikledik ve ikinci aşamaya geçtik. Farklı lisanlarda hizmete vereceğiz. 81 vilayeti ve 50 ürünü tanıyoruz. Hem destinasyonları hem ürünlerini tanıtıyoruz. 30'dan fazla ürün işlenmiş durumda, şubat sonuna kadar tüm şehirler işlenmiş durumda. Turizm tanıtımında tek sesliliğe geçiyoruz."

81 ilin her yerini destinasyon olarak kabul ettiklerini anlatan Ersoy, Türkiye'nin tanıtımı için zengin unsurlara sahip olduğunu, bunları dünyaya duyuracaklarını kaydetti.

"Turizmde 2021'de V çıkışını bekliyoruz"

Ersoy, 2021 turizmi için öngörülerini de paylaşarak şunları kaydetti:

"2021'de turizmde V çıkışı bekliyoruz. Vaka sayıları önlemlerle hızlı bir şekilde aşağıya iniyor. Her ülkenin nüfusuyla orantılı bir hesaplama yöntemi var. Bu hafta itibarıyla aşılama başlayacak. Mart ayında vaka sayısında 2 binli rakamlara ineriz. Nisan ayı itibarıyla sezonun açılacağını düşünüyoruz. Toplum disiplini ile alakalı bir konu. Sadece bizim ülkemizle alakalı bir konu değil. Yurt dışındaki vaka sayıları da önemli rol oynayacak. 2019 rakamlarını 2021'de yakalama şansımız yok ama yüzde 100'lük bir büyüme ile 31 milyonluk turist sayısını geçeceğimizi, 23,5 milyar doları geçeceğimizi umuyoruz. Ay ay olan gelişmelerle rakamları takip edeceğiz."

"Mart ayı itibarıyla konserlerimize ve etkinliklerimize başlayacağız"

2021'de, 2020 Patara Yılına devam edeceklerini, salgın sebebiyle yıl kapsamında etkinlikler yapamadıklarını belirten Ersoy, Patara'da ciddi çalışmalar yaptıklarını ve gelişme kaydettiklerini vurguladı.

CSO yeni binasını 3 Aralık'ta hizmete açtıklarını anımsatan Ersoy, tarihi CSO binasındaki rölöve çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, restorasyonun ardından 2021 sanat sezonuna hazır hale geleceğini bildirdi. Ersoy, "CSO yeni binası, tarihi binasının bulunduğu yeri kültür adası olarak konumlandırıyoruz. Mart ayı itibarıyla vaka sayılarındaki gelişmeyle konserlerimize ve etkinliklerimize başlayacağız." dedi.

 "Urfa, Türkiye'nin turizm yüzlerinden biri olacak"

2020'de yaptıkları önemli çalışmalardan birisinin de Devlet Resim ve Heykel Müzesi olduğunu belirten Ersoy, binanın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatları ile yapıldığını, Atatürk'ün binanın hem içinde hem dışında Türk motiflerinin olmasını istediğini söyledi.

Ersoy, müzenin envanterindeki eserlerin depolarda son teknoloji ile korunduğunu belirterek, "Biz burada Bakanlığa bağlı resim envanterini koruma altına almış oluyoruz." dedi.

Kazı alanlarındaki çalışmalara 2021'de de yoğun bir şekilde devam edeceklerini dile getiren Ersoy, "Yeni Göbeklitepelere hazır olalım. Karahantepe'yi duyurmuştum. Birkaç ay sonra araştırmalar tamamlanır. Mısır'da piramitler neyse Urfa bölgesi de bizim için o olacak. Dünyada önemli ses getiren bir proje olacak. Urfa, Türkiye'nin turizm yüzlerinden biri olacak. Haziranda eylem planını açıklarız." değerlendirmesinde bulundu.

"Tüm dijital platformlarla iletişim içindeyiz"

Ersoy, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Bir soru üzerine Bakan Ersoy, turizmde "V" artışını yakalamayı hedeflediklerini, ülke olarak, pek çok yeniliğin salgın döneminde hızlı bir şekilde hayata geçirildiğini, bunun turizme de yansıdığını söyledi.

Ersoy, Bilim Kurulunun, Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri ve kararları doğrultusunda kültür sanatta ve turizmde kararlar aldıklarını belirterek, "Şu anda pek çok şey konuşuluyor. Aşı sertifikasyonu da konuşuluyor. PCR testleri konuşuldu ve hayata geçti. Dünya uluslararası trafikte aşı konusunda bir karar alırsa en hızlı uyum sağlayan biz olacağız. Dünya ne karar alırsa alsın biz, hızlı uyum sağlarız." dedi.

Bakanlığının, Türkiye'de ofis açan Netflix ile çalışmalarına yönelik soruyu Bakan Ersoy, "Tüm dijital platformlarla iletişim içindeyiz. Netflix gibi pek çok firma burada yatırım yapmak istiyor. Bizim, sinema, tiyatro ve dijital sektörlerle iletişimimiz sürüyor. İhtiyaç duyulduğu takdirde bu sektördeki yapımlara da destek veririz neden olmasın." şeklinde yanıtladı.

Yorumlar (0)

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:28
Güneş 07:55
Öğle 13:06
İkindi 15:43
Akşam 18:07
Yatsı 19:28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@