DOLAR
31,37 +0.42
EURO
34,06 +0.51
ALTIN
2.103,21 +2.45
BIST
9.097,15 -1.05
BITCOIN
62.173 +2.09
12

Ukrayna'dan NATO'ya başvuru

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "NATO üyeliği için resmen başvuru yaptık" açıklamasında bulundu. Zelenskiy "Bugün Ukrayna, yasal olarak bağlayıcı hale getirmek için NATO'ya başvuruyor.

DÜNYA 30.09.2022, 19:08
Ukrayna'dan NATO'ya başvuru

Ukrayna Devlet Başkanı Vlodomir Zelenskiy, ülkesinin NATO'ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzalarken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görevde olduğu sürece Moskova ile hiçbir müzakerede bulunmayacaklarını söyledi.

Zelenskiy açıklamasında "Ukrayna, NATO'nun fiili parçasıdır. Bugün Ukrayna, yasal olarak bağlayıcı hale getirmek için NATO'ya başvuruyor. Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzalayarak kararlı bir adım atıyoruz" ifadelerini kullandı.

Zelenskiy "Ukrayna, Putin Rusya Devlet Başkanı olduğu sürece, Rusya Federasyonu ile hiçbir müzakere yürütmeyecek" diye ekledi.

"Rusya durmayacaktı"

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat'ta savaş başlattığını dile getiren Zelenskiy, "Biz durdurmasaydık Rusya sınırlarımızda durmazdı. Diğer devletler saldırı altında olurdu." dedi.

Ukrayna topraklarını geri almakta kararlı olduklarını söyleyen Zelenkiy, "Sadece Ukrayna'nın değil, aynı zamanda yaşamın, insanlığın, hukukun ve gerçeğin düşmanından, ülkemizin tüm toprakları bu düşmandan kurtulacaktır. Rusya bunu zaten biliyor. Gücümüzü hissediyor." ifadesini kullandı.

Zelenkiy, "Bu yüzden acelesi var. Bu maskaralığı ilhak girişimiyle organize ediyor. Kendisine ait olmayan bir şeyi çalmaya çalışıyor. Cinayetler, işkenceler, şantajlar ve yalanlarla tarihi yeniden yazmak ve sınırları yeniden çizmek istiyor. Ukrayna buna izin vermeyecek." şeklinde konuştu.

İsveç ve Finlandiya’da NATO için başvurmuştu

Uzun süredir NATO'nun genişlemesinden şikayetçi olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya açtığı savaşa da bu şikayetini gerekçe göstermişti.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından NATO üyesi olmayan İsveç ve Finlandiya da NATO'ya üyelik için başvurmuştu. Daha önce Bosna Hersek, Ukrayna ve Gürcistan da NATO üyesi olmak istediklerini duyurmuş ancak şu ana kadar üye olamamıştı. Gürcistan ve Ukrayna'nın gelecekte NATO üyeleri olacağı üzerinde uzlaşılsa da tarih verilmemiş, Bosna Hersek ise 2010 yılında Üyelik Eylem Planı'na dahil olmaya davet edilmişti.

NATO’da süreç nasıl?

NATO'nun yeni üye kabul etmesi için çeşitli şartların yerine getirilmesi, yasal süreçlerin tamamlanması isteniyor. Her iki ülkenin üyelik başvurularının NATO üyesi tüm ülkelerin parlamentolarında oylanması gerekiyor. Türkiye’de iki ülkenin terör konusundaki tutumuna dair endişeler nedeniyle İsveç ve Finlandiya'nın sürecini inceleyip sonrasında karar vereceklerini açıklamıştı.

Mevcut olarak NATO'ya üye 30 ülke bulunuyor. ABD, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Fransa, Hollanda, İtalya, İzlanda, Kanada, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz 1949'da NATO'ya ilk üye ülkeler olmuştu. Türkiye ile Yunanistan 1952'de, Almanya 1955'te, İspanya 1982'de, Çekya, Macaristan ve Polonya 1999'da Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovakya, Slovenya 2004'te, Arnavutluk ve Hırvatistan 2009'da, Karadağ ise 2017'de NATO üyesi olmuştu.

NATO'ya üye olan son ülke ise 2020'de Kuzey Makedonya olmuştu. İsveç, Finlandiya ve Ukrayna'nın da NATO'ya tam üyeliğinin gerçekleşmesi durumunda üye ülke sayısı 33'e yükselecek.

Putin'in ilhak kararını açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya topraklarına katılmasına ilişkin belgeyi imzaladı.

Putin açıklamasında "Bu insanlar ortak gelecek için oy verdiler, o bölgelerde yaşayan herkes 91'de ayrılan insanlar, yeniden milli birliğimiz için tercih kullandılar. Devrimden sonra bizi bölen sınırlar vardı, 91'deki referanduma rağmen bizim büyük ülkemizi parçaladılar ve bunu sanki bir gerçek gibi sundular insanlara. Bunun artık bir önemi yok Sovyetler Birliği artık yok ve bugünkü Rusya'nın buna ihtiyacı yok. Milyonların tercihinden daha önemli bir karar yok. Tekrar hakiki, tarihsel anavatanlarına dönmek istediler. Batı'nın beni duymasını istiyoruz; Bu dört bölgedeki insanlar artık bizim vatandaşımız olmuştur. Biz Kiev rejimine düşmanlığı bir an önce kenara koyması çağrısını yaptık. Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson'u tartışmayacağız. Ve buradaki otoriteler bu kararı görmeliler ancak bu şekilde barışçıl bir çözüme ulaşabiliriz. İnsanların özgür iradesinin tercihine saygı göstermiyorlar, ifade özgürlüğü üzerine konuşma yetkileri yok. Batılı elitler temel insan haklarını görmezden gelmiyorlar, dünyayı ikiye bölüyorlar. Ukrayna ve Batı Rusya Federasyonu'nun birliğini bozamayacak. Bugünkü Rus fobisi birçok açıdan biz kendi milletimize kendi milletimizi kolonileştirmediğimiz için oldu. Bunu da kuvvetli bir merkezli devlet kurabildiğimiz için yapabildik. Bizim dünyamızı, paramızı, gücümüzü aldılar şimdi biz bu hasarı bir şekilde telafi etmeye başladık. Donetsk halkı, Batı yıllardır oraya demokrasi getireceğiz diyor ama bu Batı'nın iki yüzlülüğü" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

12
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:52
Güneş 07:15
Öğle 13:06
İkindi 16:14
Akşam 18:47
Yatsı 20:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@