DOLAR
32,67 +1.22
EURO
34,88 -0.07
ALTIN
2.448,40 +2.40
BIST
10.427 +0.34
BITCOIN
66.882 -0.92
12

İsrail ve BAE'nin ikiyüzlü manipülasyonu

Filistinliler ve diğer Araplar, son derece hoşgörüsüz rejimler tarafından 'dini hoşgörünün' teşvik edilmesiyle ilgilenmiyorlar.

DÜNYA 20.02.2020, 23:47
İsrail ve BAE'nin ikiyüzlü manipülasyonu

21 Aralık'ta, sağcı İngiliz dergisi The Spectator, İngiliz Müslüman sahnesiyle ilgili tartışmalı bir isim olan Ed Husain tarafından İslam'ın reformu başlıklı bir makale yayınladı: Orta Doğu'da bir Arap-İsrail ittifakı şekilleniyor.

Kendini eski bir Müslüman aşırılıkçı olarak tanımlayan kendine özgü bir "İslami rönesans" şampiyonu olan Husain, bazıları tarafından İslamofobinin müttefiki olarak görülüyor. Makalesi tuhaf bir anlatı öne sürüyor: Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman (MBS) ve BAE'nin Muhammed bin Rashid el-Maktoum'u ve İsrail'den Benjamin Netanyahu da dahil olmak üzere bir avuç otoriter Arap lider arasında gelişen bir ittifaktan söz etti.

Emirati Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed tarafından yayınlandıktan hemen sonra yazı tweetlendi. BAE liderliğinin makaleye onay damgasını atması şaşırtıcı değil. Sonuçta Husain, BAE'nin yöneticilerinin ve müttefiklerinin yakın arkadaşı ve destekçisi olan eski İngiliz Başbakanı Tony Blair ile yakın bağlantıları var.

Hüseyin'in özgeçmişi, Blair'e eski danışman unvanını ve belirtilen hedefi dini aşırıcılığa karşı koymak için kurulan Blair İnanç Vakfı'nda bir ipucu içeriyor. Aynı vakıf, Blair tarafından 2016 yılında "markasını ve itibarı kurmak ve güçlü etki ağları oluşturmak" için 35 milyon dolarlık bir sözleşmenin BAE'ye yapıldığını da belirtti.

Körfez devleti sahasında, yakın zamanda Mısır'ın askeri hükümdarı Abdel Fattah el-Sisi'ye hizmetlerini sunan Blair, vakfının 50'den fazla ülkedeki bağlantıları hakkında övündü. Son birkaç yıldır Blair, BAE ve Suudi Arabistan'dan verilen hizmetler için aldığı iddia edilen doğrudan ve dolaylı danışmanlık ödemeleri konusunda uygunsuz iddialara karşı kendini savunuyor.

Hüseyin'in makalesi, Blair'in daha önce teşvik ettiğini gördüğümüz şüpheli teorilerin bazılarını ele alıyor. Bunlar arasında İsrail'in Orta Doğu'da ve ötesinde Arap ve Müslüman "aşırıcılık" ve "anti-semitizm" konusunda yaşanan düşmanlığı suçlamak ve Arapların çatışmayı sona erdirmek için daha "hoşgörülü" olması gerektiğini iddia etmek yer alıyor. Ayrıca, Filipinler'den Kafkasya'ya ve Filistin'den Mali'ye kadar Müslümanların dahil olduğu iddiasının hepsi ve yine Müslümanların suçu ve onların "hoşgörüsüz" dini doktrinleri ile bağlantılı olduğu iddiası da yer alıyor.

Bir noktada, Suudi destekli Vahabizm ana suçlu olarak ilan edildi. Elbette bunu yapmak çok basit, çünkü Müslümanların bugün içinde yaşadığı çatışmaların çoğu dini değil politiktir ve Vahhabizmin etki bölgesinin dışında var olmaktadır. Husain, Vahabizm ile hiç temas etmeden aşırılıkçı olmuştu.

İroni şu ki, bu görüşlerin savunucuları, Husain'in makalesinde gösterildiği gibi, Suudilerin Müslüman dünyasında dini aydınlanmanın anahtarını elinde tuttuğuna ve "reformcu" MBS'nin Suudi Arabistan'ının Ortadoğu'ya barış getirebileceğine inanıyor gibi görünüyor. Hem de "barış sever" Netanyahu'nun İsrail'i ile bir ittifakla.

İsrail perspektifinden bile, Netanyahu hükümeti dini aydınlanma, hoşgörü veya barış için bir reklam değildir. Laik İsrailliler, dini bağnazlık, faşist eğilimler ve gittikçe artan saldırganlık ve yasadışı yerleşimcilerin kendi başına yetki alma hegemonyası karşısında kuşatma altında hissediyorlar. İsrail'in kuşatılmış Arap vatandaşları veya Etiyopyalı Yahudi azınlık için durum işgal altında yaşayan Filistinlilerden bile daha da kötü.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, bu makalenin yayınlanmasından bir gün önce İsrail savaş suçlarıyla ilgili yakın bir soruşturma başlatması bir tesadüf olabilir, ancak Netanyahu'nun İsrail'inin bu bölgedeki herkes için ilham kaynağı olması yönündeki yanlış yönlendirilmiş umutlara bir başka darbe oldu. 

BAE'nin kendi kasvetli insan hakları kaydının tesadüfi vurgulanması da yardımcı olmadı. Bin Zayed'in tweet'ini ertesi gün, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Emirati muhaliflerinin akrabalarının sistematik ve acımasız tacizini belgeleyen lanet bir rapor yayınladı. Düzinelerce hapsedilmiş veya sürgün edilmiş barışçıl muhalefet figürlerinin akrabalarının şu anda seyahatleri yasaklanmış, kimlik belgelerini yenileyemiyor veya işlere veya yüksek öğrenime erişimi kısıtlı. Hoşgörü, öyle görünüyor ki, evde başlamıyor.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı öldürmekten suçlu bulunanlara karşı bu hafta yapılan açıklamayı karşılayan uluslararası kınama korosu da yardımcı olmadı. Bu, Arap-İsrail çatışmasının dinle hiçbir ilgisi olmadığını, mevcut Arap içi mücadelelerden daha fazla bir hatırlatma olduğunu hatırlatıyor. Çatışmadaki ana aktörler, hem İsrail hem de Arap, ağırlıklı olarak laik yöneticiler ve gruplardı ve hala da öyleler. Hem Arap hem de İsrail kamplarında, ister İsrail İşçi Partisi'nden, Filistin Kurtuluş Örgütü'nden ister Mısır'ın Gamal Abdul Nasser ve Suriye'nin Hafız el-Esad gibi liderlerinden olsun, ilk mücadelenin liderleri dine karşı ılıklardı. İslamcı aktörler ve Yahudi dini aşırılık yanlıları 1980'lerde çok daha sonra savaşa girdiler.

Filistinliler ve diğer Araplar, son derece hoşgörüsüz rejimler tarafından "dini hoşgörü" nün tanıtımıyla değil, mülksüzleştirme ve baskı kampanyalarının durdurulmasıyla ilgileniyor.
Netanyahu'nun dini inançlarının ne olduğunu ve Arap liderlerinden ne kadar farklı olabileceğini kimse bilmiyor ya da umursamıyor. 

İsrail ile barışın gerçekleşmesi için önce savaş ve toprağın sömürgeci olarak el konması durmak zorunda. BAE ve müttefikleri için insan hakları ihlallerinin ve yabancı maceraların sona ermesi gerekiyor. Dinin ikiyüzlü manipülasyonu barışa ve hoşgörüye yol açmayacaktır. Tam tersine, Müslüman Arap toplumu içinde sürekli çatışmalar ve kızgınlıklara yol açacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

12
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@