DOLAR
32,49 +0.65
EURO
34,88 -0.07
ALTIN
2.405,64 +0.61
BIST
10.392 +2.23
BITCOIN
67.000 -2.9
12

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı ve yaralı sayısı son durum ne?

Yapılan son dakika açıklamasına göre, depremlerde can kaybı 5 bin 894'e yükseldi. Yaralı sayısı ise 34 bin 810... İşte son durum

Gündem 08.02.2023, 00:21
Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı ve yaralı sayısı son durum ne?

Kahramanmaraş merkezli dün meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki iki depremde bilanço ağırlaşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün saat 15.00 itibarıyla 3 bin 549 kişinin hayatını kaybettiğini, 22 bin 168 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Türkiye depremle sarsıldı. Kahramanmaraş'ta dün meydana gelen iki deprem sonrası enkaz altından kurtarma çalışmaları sürüyor.

Fuat Oktay: hayatını kaybeden vatandaş sayımız 5 bin 894

Saat 00.08 itibarıyla AFAD Merkezi'nden açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şu bilgileri aktardı:

"Bugün gerek sayın Cumhurbaşkanımız açıklamalarda bulundular. Özellikle sahada yapılan işlerle ilgili bakanlarımız yerelden açıklamalarda bulundular.

Gün içerisinde neler yaptık? Yarınla ilgili işlerle ilgili bilgilendirmede bulunmak istiyorum.

Ne yazık ki kayıplarımızla başlayacağız. Çok acı bununla başlamak. Her bir kardeşimizin kaybı bizi yürekten, derinden üzmekte.

5 bin 894 hayatını kaybeden vatandaşlarımız. Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Yaralılarımız 34 bin 810. Yıkılan binalarımızda bir değişiklik yok 5 bin 775. Enkazdan kurtarılanlar 8 bin civarında olduğunu ifade etmiştik.

Arama kurtarma faaliyetlerimiz devam ediyor. Son enkaz altında bulunan son vatandaşımıza ulaşana kadar devam edeceğiz. Toplamda 16 bin 139 arama kurtarma ekibimiz fiilen sahada.

Bu arada yine uluslararası alandan gelecek ekipler, yerelden tahlisiye ekipleri, ekipmanlarıyla birlikte hazır olan bazı arama kurtarma ekiplerini sahaya sevk ediyor olacağız. Bu gece Adıyaman, Hatay ve Maraş özelinde, diğer alanlarda da bu ekiplerimizi havadan sevk etmeye devam ediyoruz.

4 bin 794 iş makinesi sahada. Yabancı ülkelerden gelen ekiplerimiz 3 bin 251 idi. Sabaha kadar da yarın da dahil 2 bin 400 civarında ilave arama kurtarma ekiplerini burada birlikte çalışacağız. Toplamda tüm birimlerimizden, güvenlik güçleri de dahil, fiilen çalışma grupları 60 bin 218 kişi fiilen sahada çalışıyor.

Ülkeleri paylaşmıştım. 2 bin 400 ilave gelecekti. Yine arama kurtarma ekiplerinden sahada da yaklaşık Türkiye'den de 1500'e yakın ilave arama kurtarma ekibini sahaya sevk ediyor olacağız.

Personelimiz boyutunda burada jandarma arama kurtarma ekipleri, TSK arama kurtarma ekipleri, MSB ile ilgili birimler burada. Gönüllüler burada. Hava ambulansları, ambulansları bunun içerisinde.

Burada özellikle ihtiyaç olan vinçler söz konusuydu. Sahada fiili olarak 750 civarında vinç vardır.

Buna ilave olarak iş makinaları, kepçe, greyderler, kamyonlar, karavanlar gibi birçok aracımız var. Toplam 4 bin 794.

Tüm havalimanlarını kullanmaya başladık. Özellikle Adana havalimanımız lojistik boyutunda işlerimizi hızlandırdı. Orada 35-36'yı bulan helikopterlerimizle yoğun şekilde ve farklı bölgelerden uçaklarla alana indik.

Gece boyunca da gece görüşü 17 civarında helikopterimiz fiilen çalışmalarına devam ediyor.

Sahra hastanesinin kurulduğu yerler var. Kısmi hasarlı yerlerde 3-4 hastanemizde faklı şekilde faaliyette kullanıyoruz. Bunlar Maraş, Hatay, Adıyaman ve Diyarbakır'da.

Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerimizin imkanlarıyla 301 bin 502'ye ulaşmış durumda. Üniversitelerde 150 bin 368 vatandaşımız barınıyor.

Bunun dışında afet bölgesinin dışarısında 10 ilimizin dışında 1 milyona 100 binlik barınma alanları oluşturulmuş durumda. İller bugün itibariyle yine AFAD'ın resmi sitesinde ilan edilecektir. Bu illere gidenler orada ilgili valiliklere başvurdukları zaman bu barınmalardan faydalanabilecekler.

Özellikle barınmayla alakalı şunu ifade etmek isterim. Barınmada çadır kentlerimiz kuruluyor. Çadırlar ve battaniye dağıtımına yoğunlaştık. Battaniyede sahada olan ve sahaya erişmek üzere olan yaklaşık 1 milyona yaklaşmış durumdayız. Bunu hızlı bir şekilde 1,5-2 milyona taşımayı arzu ediyoruz.

Çadırlarla alakalı da hem sahada hem de teslimat aşamasına gelen çadırlarımız 100 bini bulmuş durumda."

AFAD: can kaybı 4 bin 544

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, dün saat 19.50'de kameralar karşısına geçerek güncel bilgileri paylaştı.

Tatar'ın açıklamaları şöyle:

"Hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısı 4 bin 544. Yaralı vatandaşlarımızın sayısı 26 bin 721 ve yine ihbara dayalı yıkık bina sayısı 5775.

Bölgede 10 gemi faaliyetlerini yürütmekte. Helikopter ve uçak 100 civarında bölgede arama kurtarma için bulunmakta.

Şu ana kadar oluşan rakam oldukça yüksek noktaya gelmiş durumda arama kutlama faaliyetleri ile ilgili. 60 bin 217 personel görev yapmaktadır. Özellikle ülkemizin her yerinden deprem bölgesine yoğun yardımlarla ilgili talepler gelmekte. Bu gerçekten Türk milletine yakışır bir davranış.

Kişi ya da kurumlar bu tür faaliyetleri yapabilirler, yardım toplayabilirler ama bunların hepsi AFAD koordinasyonunda yürütülmesi gerekiyor. Bu tür kişi, kurum ya da kişiler muhakkak AFAD'la irtibat kurmalarını rica ediyoruz.

AFAD deprem sonrasında bağış hesaplarımız var. Vatandaşlarımız, kuruluşlar yardımları yapıyorlar. Bununla ilgili AFAD'ın web sayfasından, Twitter'dan hesaplarımıza ulaşabilirler.

Büyük deprem sonrasında ne yazık ki zaman zaman art niyetli paylaşımlar vatandaşlarımızın kafasında karışıklığa sebebiyet verebiliyor. Bunlara itibar edilmemesini rica ediyoruz. Özellikle devletin resmi kurum ve AFAD tarafından yapılan bilgiler dışında yapılan paylaşımlara itibar edilmemesini rica ediyoruz.

435 artçı sarsıntı meydana geldi. Her geçen gün artıyor. Bu artçı sarsıntılar bu kadar büyük depremlerden sonra uzun süre devam edeceklerdir. Bu sarsıntılar yer yer 5 ve üstünde olabileceklerdir. Yorulmuş binalarda yıkıma sebebiyet verebilir. Vatandaşlarımızın bu tür binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz.

Yolların açık olması gerekiyor, çok kritik saatlerdeyiz. Bu anlarda arama kurtarma faaliyetlerinin sağlıklı yapılabilmesi için yollarımızın açık kalması, arama kurtarma ekiplerine yardımcı olmasını bilhassa rica ediyoruz.

Acil durumlar dışında telefonların kullanılmamasını vatandaşlardan rica ediyoruz.

Yaklaşık 1 saat sonra Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Bey, çok daha ayrıntılı bilgiyi verecektir. Tekrar teşekkür ederim."

"10 gemi görevlendirildi"

Sabah saatlerinde AFAD'dan 10 ili sarsan depremle ilgili açıklama yapıldı. AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, "Bölgede olumsuz hava koşulları devam ediyor. Bölgede 10 gemi görevlendirildi. İskenderun Limanı'ndan vatandaşlarımız hastanelere sevk ediliyor. 54 hava unsuru görev yapıyor. Şu ana kadar 154 sorti yapıldı. Haberleşme ile ilgili bir takım enerji kesintileri olduğunu biliyoruz, müdahale ediliyor. Beslenmeyle ilgili 85 hizmet aracımız var. Kent ve ilçe merkezlerinde hizmet veriliyor. Psikososyal destek hizmeti de bakanlığımız tarafından yapılmaya başlandı" dedi.

Fuat Oktay'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 3 bin 419 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 bin 534 kişinin yaralandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay depreme ilişkin açıklama yaptı:

"4 bin 191 iş makinesi sahada. 12 bin 181 arama kurtarma personeli sahada. Özellikle Adana Havalimanı lojistik üssü haline dönmüş durumda. Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman'a sevk ediyoruz. Hava şartları bozmazsa ilave ekipleri sahaya göndereceğiz.

14 ülkeden 3 bin 294 personel geldi. İlgili yerlere sevk aşamasında.

Barınmada tüm Türkiye çapında çadırlarımız ve battaniye, yatak, mutfak setleri, yastık-çarşaf setleri sahaya iletilmeye çalışılmakta. Tipiden dolayı yolların yoğun şekilde kapanıyor olmasından kaynaklı, havayolu aracılığıyla ihtiyaçların intikalini önceliklemiş durumdayız.

Enerjide elektrikle ilgili Hatay/Reyhanlı'ya elektrik vermiş olacağız. Gaziantep'te Islahıye ve Nurdağı'na verilmiş değil. Osmaniye'de merkez, Bahçe ve Kadirli'de alan kontrol edildikten sonra elektrik verildi. Kahramanmaraş'ta merkezde kontrollü elektrik veriliyor, Elbistan'da kısmen veriliyor, Pazarcık'ta verilmiyor.

Doğalgazla ilgili 6 noktada sorun var. Bunlarla ilgili çalışmalar başladı. Antep, Hatay ve Maraş'a gaz verilmesiyle ilgili ekipler çalışmaya başladı. 2-3 gün alacak. Bölgeye akaryakıt ve jeneratör gönderiliyor.

Maraş 530 kayıp yaralı 2900, Hatay 872 kayıp 2766 yaralı, Osmaniye 293 kayıp, Adıyaman 720 kayıp, Diyarbakır 92 kayıp 770 yaralı, Şanlıurfa 95 kayıp, Gaziantep 481 kayıp, Adana 146 kayıp 211 yaralı, Elazığ 2 kayıp söz konusu.

Sosyal medya üzerinden afeti yönetmeye kalkarsak çok ciddi zararını görürüz. Silahlı Kuvvetler fiilen kullanılmakta.

1673 kişiye ilave 1600 kişi Hatay'a gönderiyoruz. Üç ilimize bugün daha çok odaklanmış durumdayız; Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

12
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@