DOLAR
31,37 +0.42
EURO
34,06 +0.51
ALTIN
2.103,21 +2.45
BIST
9.097,15 0.00
BITCOIN
61.935 -0.84
12

Başıboş sokak köpeği sorununda emsal karar:

Sokaklarda başıboş şekilde dolaşan ve halk sağlığını tehdit eden köpek sorunu giderek artıyor.

Gündem 22.08.2023, 13:41 22.08.2023, 17:40
Başıboş sokak köpeği sorununda emsal karar:

Sokak köpeği saldırısına uğrayan adamın İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne açtığı maddi ve manevi tazminat davasında mahkeme, mağdur vatandaşa 15 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Onlarca vatandaşın hayatını olumsuz etkileyen sokak köpeği olayı İzmir'de de dehşet saçtı.

Bolçova ilçesinde 11 Mart 2021 yılında Balçova Kent Ormanı'nda spor yapanavukat Selman Eke, 5- 6 sokak köpeğinin saldırısına uğradı.

Eke, kolundan ve bacağından yaralanırken, montu, telefonu ve pantolonu da zarar gördü.

15 Bin Lira Manevi Tazminat Talebinde Bulundu

Köpeklerin saldırısından İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni sorumlu tutan Eke,şikayetçi oldu ayrıca ihtarname çekti.

İhtarnamesine cevap alamayan Eke, ardından İzmir İdare Mahkemesi'ne gidip, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden şikayetçi oldu.

Eke, davalı idarenin hizmet kusuru bulunduğunu savunup, 10 bin lira maddi 15 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu.

İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nde açılan davada savunma yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin avukatı, idarenin kusurunun olmadığını, davacının fahiş taleplerde bulunduğunu söyledi.

Hayvanların Bir Noktada Toplanması Vurgulandı

Dosyayı inceleyen İzmir 5'inci İdare Mahkemesi, mevzuat hükümlerinde sahipsiz hayvanların gerekli bakım ve kontrolleri yapıldıktan sonra alındıkları ortama bırakılmaları ve kendi doğal ortamlarında yaşamalarının sağlanmasının öngörüldüğü, bunun dışında belediyelerin bu hayvanları ayrılmış bir ortamda toplayacaklarına ve başıboş dolaşmalarını engellemeleri gerektiğine dair mutlak bağlayıcı bir düzenleme bulunmadığına vurgu yaptı.

Ancak yerleşim merkezlerinde veya bu merkezlerin yakınında toplu haldeki sokak köpeklerinin yaşadıkları alanın doğal bir ortam sayılamayacağı, evsel atıkla beslendikleri ve her zaman yiyecek bulamama ihtimallerinin bulunduğu hususlarını dikkate alan mahkeme, kamu hizmetinin sürekliliği esası gereğince belediyelerin görevinin, sokak köpeklerinin gerekli bakım ve kontrollerini yaptıktan sonra alındıkları ortama bırakılmaları ile sona ermeyeceği sonucuna ulaşıldığını belirtti.

Maddi Tazminat İsteminin Reddine Karar Verdi

Mahkeme, söz konusu olayın idarenin sorumluluğunda olduğuna, davacının köpek saldırısı sonucunda yaralandığı hususunun açık olduğuna kanaat getirdi.

İdarenin kamu hizmetinin örgütlenmesinde, denetlenmesinde ve gerekli önlemlerin alınmasında yükümlülüklerini gereği gibi yerine getirmediği ve kişilerin kamusal alanda güven içinde yaşamasını sağlayan önlemleri yeterince almadığının altı çizildi.

İdarenin insan ve çevre sağlığı açısından artık tehdit mahiyetinde bulunan saldırgan sokak hayvanlarını toplayıp rehabilite etme konusundaki görevlerini gereği gibi yapmadığı ve hizmet kusurunun olduğu sonuç ve kanaatine varıldı.

Eke'nin maddi tazminat istemini değerlendiren mahkeme, idarenin hizmet kusuru bulunması nedeniyle davacının maddi zararlarından sorumlu olduğu ancak davacının telefonunu tamir ettirdikten sonra mahkemeye fatura sunmadığı belirtildi.

Bu sebepten ötürü mahkeme, maddi tazminat isteminin reddine karar verdi.

Mahkeme 15 Bin Lira Manevi Tazminat Ödemesine Hükmetti

Mahkeme, idarenin mevzuat hükümleri uyarınca beldedeki insan ve çevre sağlığı açısından artık tehdit mahiyetindeki saldırgan sokak hayvanlarını toplayıp rehabilite etme konusundaki görevlerini gereği gibi yapmadığını, Eke'nin birden fazla başıboş köpeğin saldırması sonucunda korku ve panik yaşadığına vurgu yaptı ve davacının manevi zarara uğradığının kabulü gerektiğine karar verdi.

Bu değerlendirmeler ışığında mahkeme, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Eke'ye 15 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

"Bir Çocuk Olsaydı, Sonucu Çok Daha Kötü Olabilirdi"

Kararı değerlendiren Selman Eke, "O gün orada bir çocuk olsaydı, sonucu çok daha kötü olabilirdi. Bu davayı yarın başkasının başına daha kötüsü gelmesin ve idare hareket geçsin diye açtım" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

12
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:50
Güneş 07:13
Öğle 13:06
İkindi 16:15
Akşam 18:48
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@