İngiliz General: "3. Dünya Savaşı riski artıyor"

İngiliz General Patrick Carter, dünyanın içinde bulunduğu durumun 3.Dünya Savaşı'nın çıkması adına risk taşıdığını söyledi.

DÜNYA 09.11.2020, 20:03 09.11.2020, 20:49
İngiliz General: "3. Dünya Savaşı riski artıyor"

General Sir Nicholas Patrick Carter, dünyada koronavirüs salgınıyla birlikte gelen ekonomik yıkım ve endişenin bölgesel gerilimleri ateşlediğini belirtti.

Sky News'e röportaj veren İngiltere Genel Kurmay Başkanı "Sanırım dünyanın çok belirsiz ve endişeli bir yer olduğu bir zamanda yaşıyoruz ve elbette küresel rekabetin dinamiği de hayatımızın bir özelliği olmuş durumda." dedi.

Şu anda devam eden bölgesel çatışmaların her geçen gün riski biraz daha alevlendirdiğini belirten Carter, "Yaşanan tartışmalar,çatışmalar yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebiliyor. Komutanlar, bölgelerde aldıkları kararlarda sonuçları daha önceden tahmin edemiyorlar. Bu da daha fazla insanın, daha fazla silahın savaşa dahil olabilme ihtimalini arttırıyor. Tarafları savaşa sürükleyecek gerçek risk işte bu." dedi.

Bunun başka bir dünya savaşı için gerçek bir tehdit olduğu anlamına gelip gelmediği sorulduğunda Carter, "Bunun 3.Dünya Savaşı için bir risk ve bu risklerin bilincinde olmamız gerektiğini söylüyorum.Pandemi ve onun yarattığı ekonomik kriz için endişeleniyorum. Tarihin tekerrür etmeyebileceğini ancak bir ritmi olduğunu hatırlamalıyız ve her iki dünya savaşından önce geçen yüzyıla bakarsanız, yanlış hesaplamaya yol açan ve nihayetinde savaşa yol açan olaylar olduğu tartışılmaz. Bir daha o savaşları görmeyeceğimizi umut ediyorum." dedi.

İngiliz General Carter, geçmiş hatalarını tekrarlayabileceklere bir uyarı olarak önceki savaşlarda ölenlerin hatırlanmasının önemli olduğunu söyledi. Carter "Savaşın gerçek dehşetini unutmamalıyız.Eğer savaşın dehşetini ve ölen insanları unutursak, savaşa gitmek insanlar için makul bir nedene dönüşür." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 30 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@