DOLAR
7.3985 +0.43
EURO
9.0105 +0.76
ALTIN
442.399 -0.07
BIST
1542 -0.64

Büyük Evrendeki Yerimizi Anlamak

İnsan kültüründe, sadece yararlı teknolojik mükemmellik arayışından daha ciddi bir şey var.

ÇEVRE 15.02.2020, 12:25 15.02.2020, 12:40
274
Büyük Evrendeki Yerimizi Anlamak

The Guardian'ın bilim editörü Ian Sample, teorik fizikçi Brian Greene ile yaptığı bir röportajda, geliştirdiği temalar üzerine yakın zamanda yayınlanan “Zamanın Sonuna Kadar: Akıl, Madde ve Gelişen Evrende Anlam Arayışımız” kitabı hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. Röportaj zaman ve insanın evreni anlama arayışı kadar müzik ve din konularında da çeşitlilik gösteriyor. Greene bize, bilimin tüm bu sorulara ilişkin içgörü sunmasına rağmen kesin bir cevap vermediğini hatırlatıyor.

Green’in kitapta yer alan düşüncelerinden bazıları ve röportaj, kısa bir süre önce Daily Devil Dictionary'de buraya getirilen iki konuya yardımcı oldu. İlk makalemiz, halihazırda yürütülmekte olan Elon Musk’un, dünya atmosferini astronomların şikayet ettikleri binlerce uyduyu gece gökyüzünü keşfetme yeteneklerini zayıflatacak şekilde batırma planındaki tartışmaları incelemişti. İkincisi, Mark Zuckerberg'in, kendisinden “daha ​​büyük” dediği bir şey hakkındaki spekülasyonlarına dayanarak dini dönüşümünün beklenmedik itirafını inceledi.

Belki de Musk'ın inisiyatifiyle kışkırtılan tartışmalardan ilham alan Sample, Greene'e şu soruyu sordu: “Evrenin kökenlerini ve sonlarını düşünen biri olarak gece gökyüzünü görmek ne kadar önemli?”

Greene, gece gökyüzünün vizyonunun insanlık için her zaman sahip olduğu etkiyi yansıtmak için astronomik gözlem üzerindeki etkisi hakkındaki tartışmanın ötesine geçti. Şöyle cevap verdi: “Manhattan'da bu günler, en açık gecelerde yaklaşık üç yıldız görebilirsiniz. Kulağa naif gelebilir, ancak bana her gece daha fazla insan yıldızlarla dolu parlak bir gökyüzüne bakarsa, basit bir şekilde dünyayı daha iyi bir yer haline getirebileceğimizi hissettiriyor. Bu da dünyayı çok daha büyük bir bütünün parçası olduğumuzu bildiğimiz bir yer yapar. Daha az sayıda türün bu deneyime sahip olacağı bir yönde ilerliyoruz. ”

İşte bugünün 3D tanımı:

Grander bütünü:

Sadece karşılaştırılabilir boyuttan daha fazla boyutu olan tam bir varlık, sadece ölçülebilir miktarı değerlendirmek için eğitilmiş olanlar için karışıklığa neden olan bir fikir.

Bağlamsal Not

Yapay insan ortamımızın insanlığın evrenle ilişkisini anlama yeteneğini nasıl bozduğuna dair bu yansıma, Sample'ın Greene'nin “dinin görkemi” olarak adlandırdığı konuyla ilgili bir soru sormasına neden oldu. Bazı insanlar, bilimsel bir tartışma bağlamında teorik bir fizikçi tarafından dile getirilen böyle bir fikri duymak için şaşıracaklar, ancak bilim adamları Greene’in insan deneyimiyle yakından ilgileniyor.

Greene’in düşünceleri daha dikkatli bir şekilde gerekçelendirilmiş gibi görünüyor ve Mark Zuckerberg bunu gerçekten de derinden hissetmiş. Zuckerberg'in “daha ​​büyük” bir şeyi tanımaktan bahsettiği yerde, Greene, Fransızca “grand” kelimesinden türetilen karşılaştırmalı sıfat “grander” i çağrıştırıyor. Fransızca sıfat tam anlamıyla “büyük” anlamına gelir, ancak İngilizcenin aksine, her zaman ölçülebilir olanın ötesine geçen çağrışımlar taşır. “Yükseklik” anlamına gelebilecek veya boyuta atıfta bulunabilecek ilgili “ihtişam” ismini üretmiştir, fakat aynı zamanda heybet gibi bir şey ifade eder.

Zuckerberg'den farklı olarak, Greene, evrenin ihtişamını “topluluk duygusu, hayatlarımızı daha geniş bir bağlamda görmemize izin vermek, bizi ön ayaklarımıza ritüel yoluyla bağlamak ” olarak tanımlamaya çalışır. Zaman içinde “binlerce yıl öncesine uzanan uzun insan kültürü zinciri” ile ilişki kurar. Bir hiyerarşinin tepesinde oturan bir hükümdarın mutlak gücünden bahsetmek yerine, konuştuğu ihtişam insan toplulukları arasında paylaşılan bir şeydir. Paylaşım sadece bir toplumun içinde değil, zaman içinde gerçekleşir. Tarihte kök salmıştır.
Zuckerberg’in kendisini alçakgönüllü hissetmeye zorlayan daha büyük bir şey olduğunun farkına varmadan, Greene bizi farklı bir varoluş sırasını düşünmeye davet ediyor. Ama bu sadece olmakla ilgili değil. Aynı zamanda bir görme ve hissetme sırasıdır. Greene bilimsel bir mistik şeydir, hiçbir şekilde bilime olan ilgisini azaltmaz veya ödün vermez. Quartz'ın fikir editörü Georgia Frances King, onu “galaksilerin en şaşırtıcı fenomenlerini günlük yaşamlarımızla zahmetsizce harmanlayan” çağdaş zamanların en saygın fizikçilerinden biri olarak nitelendirdi. Romantik şair William Wordsworth'un uzun zaman önce bize hatırlattığı gibi, evrenle olan bir ilişki anlayışımız günlük hayatımızın bir parçası - ya da olmalı -:

“Almak ve harcamak güçlerimizi boşa harcıyoruz; -

Doğada gördüğümüz az şey bizimki…

Bundandır her şey için uyumsuzuz. ”

Greene’nin fizikteki karmaşık prensipleri anlamanın bir yolu olarak günlük yaşama cazibesi onu müzik metaforunu kullanmaya itiyor. Örneğin, kemancılar ya da gitaristler, sicim teorisinin önde gelen savunucusu olarak Greene'nin müzikten ilham alması gerektiğini şaşırtmazlardı. Yunan matematikçi Pisagor, müziğin titreşim bilimi olarak düşünülebileceğini gösterdi, sicim teorisinin en büyük içgörü, nesneler olarak parçacıklara değil titreşimlerine odaklanır.

Sadece matematiğe güvenmek yerine, evrenin fiziğini anlamanın anahtarı başka bir yerde, müzik deneyiminde yatıyor olabilir. Greene: “Bana göre müzik, insanların günlük deneyimin ötesinde güçlü bir şeye dokunmak zorunda olduğumuz en doğrudan yoldur.” Her zaman ritim (zaman), melodi (tutarlı dizi) ve uyumun (yakınsama) bütünleşik bir kombinasyonu olan müzik bir şeyler hakkında düşünmeye teşvik eder.

Greene ayrıca “mümkün olan en geniş manzaraya nasıl uyum sağladığımız, mümkün olan en uzun zaman çizelgesi” ve “bizi derinden aydınlatıcı bağlam veren bir şey” arayışımız hakkında görsel sanatları da çağırıyor. Green bize tarihte bir anda, saf faydacılıkla taşınan birçok politikacının ve eğitim düşünürünün eğitime STEM'e (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) dar bir odak koymaya çalıştığı - bazen kibirli bir şekilde biraz sinsice STEAM olabileceğini itiraf ettiği sanatın bir müfredatına girmesi - insan kültüründe sadece yararlı teknolojik mükemmellik arayışından daha ciddi bir şey olduğunu hatırlatıyor.

Tarihsel Not

Greene’in kitabına evrenin tarihine giriş ve tarih anlayışımızın altında yatan zaman fikrini yeniden düşünmek için bir rehber denilebilir. Birçoğumuz için tarih, insanlığımızın eylemlerini zaman içinde oynayan bir dizi bitişik olay olarak nasıl gördüğümüz etrafında inşa edilmiştir. Evrenin temel ilkelerini anlamaya çalışan bir fizikçi olan Greene, kendimize sorduğumuz en temel soruların çoğunun cevaplanamayacağına ve açıklanamayacağına inanıyor. Ancak bu, soruları sormaya devam etmemiz gerektiği anlamına gelmez. Fizikteki belki de en cevapsız soru üzerine yoğunlaşır: Zamanın doğası nedir?

Hatta ne zaman olursa olsun, keşfettiğimize inandığımız gerçek cevaplardan herhangi birini yenme gücüne ve hatta göreve sahip olduğunu kabul ediyor. Bunu çok net bir şekilde ifade ediyor: “Basit cevaplar yok ve her zaman geçerli olacak cevaplar yok.” Bunun yerine “geçici anlayışlarla” çalıştığımızı iddia ediyor. Bazı insanlar, ürettiğimiz şeyin hayal kırıklığı kaynağı olmak için asla kesin bir cevap olmayacağını düşünüyor. Greene onu heyecan verici bulur.

Kısacası, en karmaşık bilim bile duyularımıza günlük anlayışımızın kavrayabileceğinden daha büyük bir şey ortaya koymaktadır. Bilim insanlarını, evrenin mekaniğini keşfetmeye daha fazla ulaşmaya çağırıyor, ancak tüm sırlarını açığa çıkarmasını beklemiyor. Bütün her zaman sadece daha büyük değil aynı zamanda daha büyük, parçalarının toplamından daha görkemli olacaktır.

Greene bizi, “kalıcı bir miras bırakma hizmetinde değil, her birine şaşırtıcı derecede beklenmedik, son derece değerli bir fırsat verildiği için medeniyetimizin tarihsel koşullu inançlarından birini sorgulayan başka bir düşünce ile bırakıyor. .”

Miras, mülktür, yazarlığın bir şey yaratan veya şekillendirenlere atfedilmesidir. Kalıcı bir miras fikri, sahibine ait olan ve asla zamanla yabancılaşamayan bir şey olarak çerçeveleyen yasal sahiplik kavramını çağrıştırır. Greene bunun küstah olabileceğini öne sürüyor. Sanki doğası hiç kimsenin anlamadığı bir zamana sahip olabilirdik.

Sadece fiziksel evrende değil, aynı zamanda bir evrende veya anlayış kültüründe yaşıyoruz. Bu, kazanılabilirliğimiz sayesinde yok etme gücüne sahip olduğumuz bir şey. Benzer şekilde, bugünün medeniyeti ve liderlerinin birçoğu, çağlar boyunca gözlemlenebilir evren hakkındaki anlayışımızı geliştirmemize ve genişletmemize izin veren gezegeni yok etme gücümüzde canlanıyor gibi görünüyor.

Yorumlar (0)

Günün önemli haber ve videoları WhatsApp kutunuzda! Telefon numaranızı yazın, hemen abone olun...

parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Galatasaray 20 39
3. Fenerbahçe 19 39
4. Gaziantep FK 19 34
5. Trabzonspor 20 33
6. Alanyaspor 19 31
7. Hatayspor 19 31
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 19 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 20 23
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Akhisar Bld.Spor 18 16
15. Menemen Belediyespor 17 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 19 40
3. Sevilla 19 36
4. Barcelona 18 34
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Cádiz 20 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 17 17
20. Huesca 20 13
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:30
Güneş 07:57
Öğle 13:06
İkindi 15:41
Akşam 18:05
Yatsı 19:26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@